Nowe 5G z prędkością ponad 1 Gb/s. Wiemy już, gdzie działa

Orange i T-Mobile po cichu uruchomili już sieć 5G na nowym paśmie. Prędkości robią wrażenie i ostatnie raz widziałem takie wartości podczas testów na zupełnie pustych nadajnikach. Poznaliśmy też pierwsze lokalizacje, w których nowe czestotliwości zostały uruchomione, A to dopiero początek!
Nowe 5G z prędkością ponad 1 Gb/s. Wiemy już, gdzie działa

“Nadejszła wielkopomna chwila” – nowe 5G już działa

Prawdę mówiąc, w pewnym momencie porzuciłem nadzieję, że ten moment nadejdzie. Z ponad 3-letnim opóźnieniem w Polsce zaczęła działać komercyjnie dostępna sieć 5G wykorzystująca pasmo C, czyli zakres częstotliwości 3400-3800 MHz.

Uruchomienie odbyło się po cichu, bo żaden z operatorów jeszcze oficjalnie go nie potwierdził. Z nieoficjalnych doniesień wiedzieliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał już pierwsze pozwolenia, ale nadal bardziej realne wydawało się uruchomienie nowych częstotliwości na pierwszych nadajnikach dopiero w lutym. Poza tym byłem święcie przekonany, że odbędzie się to z wielką pompą i w blasku fleszy. Tymczasem sieć przyśpiesza w ciszy.

Czytaj też: T-Mobile zapowiada przyśpieszenie 5G. Kto wygra ten wyścig?

Wyniki mówią jasno – nowe 5G rozpędza się do ponad 1 Gb/s!

Ostatni raz wyniki przekraczające 600 Mb/s widziałem w 2019 i 2020 roku, kiedy miałem okazję przetestować sieć 5G na zupełnie pustych nadajnikach. Tymczasem dzisiaj po godzinie 19 test prędkości Internetu 5G sieci Orange pokazał mi prawie 800 Mb/s, a test zrobiony przed momentem wygląda tak:

Nie tylko prędkość jasno wskazuje, że przyszło nowe. Pokazuje również monitor sieci, z którego dowiadujemy się, że Orange już na starcie wykorzystuje łączenie pasm:

Na przyśpieszoną sieć 5G mogą też już liczyć klienci T-Mobile, co potwierdzają Internauci:

Na chwilę obecną nie mamy informacji o tym, czy z nowego pasma zaczęli już korzystać Play oraz Plus. Gdyby coś nowego się w tej sprawie pojawiło, będziemy na bieżąco aktualizować wiadomość. Jeśli uda Wam się przeprowadzić równie udane pomiary, zapraszam do podzielenia się wynikami na platformie Twitter/X pod poniższym wpisem.

Aby korzystać z nowej, szybszej sieci, nie musicie nic zmieniać w ustawieniach smartfonu. O ile obsługuje on sieć 5G, po uruchomieniu nowej częstotliwości na okolicznych nadajnikach urządzenie automatycznie zacznie z niej korzystać.

Aktualizacja 1 – Orange potwierdza uruchomienie nowego 5G

Do włączenia sieci 5G na nowych częstotliwościach oficjalne przyznał się Orange. Operator informuje, że nadal będzie świadczyć usługi sieci piątej generacji na dotychczasowej częstotliwości 2100 MHz, a dzięki łączeniu pasm prędkość powinna rosnąć. Aktualny zasięg sieci można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej.

Orange pochwalił się też, że w latach 2021 – 2023 na budowę sieci 5G i modernizację sieci dostępowej wydał prawie 700 mln zł. W ciągu kolejnych trzech lat inwestycje w oba te projekty wyniosą ok 1,1 mld zł.

Aktualizacja 2 – T-Mobile podaje konkretne lokalizacje i nową nazwę

Uruchomienie sieci 5G w paśmie C potwierdza też T-Mobile. Uruchomionych zostało 1 448 stacji bazowych, m.in. w Poznaniu, Pile, Grudziądzu, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach, Radomiu, Częstochowie i Warszawie. W ciągu najbliższych dni liczba stacji przekroczy 2000 i obejmie 26% populacji kraju. Zasięg sieci 5G w T-Mobile można sprawdzić pod tym adresem.

Co ciekawe, T-Mobile nazwał nowe 5G – 5G Bardziej. Mogą z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. W przygotowaniu są też nowe oferty.