Już wiemy, co potrafi Nvidia GeForce RTX 4070 Super. I jak wypada na tle innych kart graficznych

Chociaż GeForce RTX 4070 Super zostanie oficjalnie zaprezentowane światu na targach CES 2024, które rozpoczynają się już jutro, w sieci już pojawił się jej benchmark oraz porównanie z innymi modelami RTX. Tak więc Nvidia niczym nas nie zaskoczy, ale czy sama karta da radę?
RTX 4070 Super
RTX 4070 Super

Nic nie wskazuje na to, aby Nvidia miała utracić status lidera rynku kart graficznych, a kolejne propozycje tylko utwierdzą ją na tej pozycji. Te “kolejne propozycje” to edycje znanych modeli w wersjach z dopiskiem “Super”. Oficjalna prezentacja już jutro, ale internet jest niezawodny i już mamy wszystko na tacy. Jak wypada podrasowane 4070 na tle innych?

Nvidia 4070 Super – wyniki benchmarków

O pojawieniu się RTX 4070 Super wiemy już od końca października 2023 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze informacje na temat planowanej karty. Ma ona stać się mocniejszą wersją bardzo popularnej RTX 4070, a wraz z nią pojawi się także RTX 4080 Super. Taka praktyka nie jest niczym nowym – po raz pierwszy zastosowano ją przy serii 20. Wówczas do istniejących modeli dorzucono więcej rdzeni CUDA, dodano również pamięć VRAM. Nie inaczej będzie teraz – Super wyposażono w 7168 rdzeni CUDA, czyli o 1280 więcej od podstawowego RTX 4070, aczkolwiek pamięć pozostaje taka sama i wynosi 12 GB.

Skąd wyniki benchmarków w sieci? Partnerzy Nvidii już stworzyli swoje warianty RTX 4070 Super, a następnie przetestowali je w ogólnodostępnych benchmarkach, jak Geekbench. A ponieważ baza wyników jest dostępna dla wszystkich, ktoś już wypatrzył wyniki. W teście OpenCL nowa karta uzyskała rezultat 195 384 punkty, a przy teście CUDA – 219 237 punktów. Jak prezentuje się z nimi na tle innych? W pierwszym przypadku zajmuje piątą pozycję, w drugim – czwartą. Tak wygląda porównanie.

RTX 4070 Super OpenCL

Czytaj też: Nvidia ma jednak inne plany co do RTX-ów i wersji SUPER

RTX 4070 Super

Podsumowując – jest dobrze, aczkolwiek rewelacji nie ma. Jeśli ktoś potrzebuje wydajnej karty, a nie musi być topowa, powinien być zadowolony. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej cenie Nvidia zaoferuje nowe modele? O tym powinniśmy przekonać się jutro, gdy RTX 4070 Super zostanie oficjalnie zaprezentowane światu.