Fujifilm X100VI – to już 6 odsłona znanego kompaktu

Pierwsza odsłona kompaktu X100 trafiła do sklepów w 2011 roku i z miejsca zyskała uznanie i wyjątkowy status. Aparat wyróżniał się hybrydowym optyczno/elektronicznym wizjerem, matrycą APS-C, wyrafinowanym wzornictwem, wzorowanym na konstrukcjach analogowych i znakomitą jakością zdjęć.
Fujifilm X100VI – to już 6 odsłona znanego kompaktu

Szósta generacja – Fujifilm X100VI

Na najnowszą odsłonę przyszło czekać aż 4 lata. Aparat zachował charakterystyczne, wyjątkowe wzornictwo, lecz w środku jest bardzo nowocześnie: X100VI zyskał najnowszą matrycę APS-C X-Trans CMOS 5 HR, posiadającą rozdzielczość 40,2 Mpix. Z sensorem współpracuje szybki procesor X-Processor 5. Po raz pierwszy aparat z rodziny X100 wyposażony został także w pięcioosiową stabilizację matrycy, o deklarowanej skuteczności do 6 EV. Konstrukcja aparatu została wykonana z aluminium, poddanemu piaskowaniu i anodyzacji.

X100VI

Za wysoką jakość obrazu odpowiada dobrze znany obiektyw – mały i zgrabny Fujinon 23 mm f/2, składający się z 8 elementów w 6 grupach. W konstrukcji użyto dwóch elementów asferycznych. Można także użyć wbudowanego filtru ND o skuteczności 4 EV.

Fujifilm X100VI posiada zaawansowany, hybrydowy wizjer, który może pracować zarówno jako tradycyjny wizjer lunetkowy, jak i jako nowoczesny wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 Mpix. Funkcja dalmierza elektronicznego z kolei umożliwia wyświetlenie mini-okienka podglądu elektronicznego w czasie korzystania z wizjera optycznego. Kadrować można także za pomocą odchylanego wyświetlacza o rozdzielczości 1,62 mln punktów.

X100VI

Nowy, wydajniejszy procesor pozwolił na znaczne zmiany w AF – dzięki algorytmom AI pojawiła się możliwość wykrywania i śledzenia zwierząt, ptaków, samochodów, rowerów, samolotów, pociągów, owadów, dronów, oraz oczywiście ludzi. Dzięki poprawionej predykcji aparat jest w stanie skutecznie śledzić szybko przesuwające się obiekty.

Fujifilm X100VI jako pierwszy z rodziny pozwala na rejestrację wideo o jakości 6,2k i 30 fps. Dopracowany AF ze śledzeniem obiektów działa teraz także podczas nagrywania filmów.

Tradycją aparatów Fujifilm jest bogaty wybór trybów kolorystycznych, symulujących różnego typu materiały światłoczułe. W modelu X100VI jest ich aż 20, w tym nowy REALA ACE, który ma się cechować wiarygodnym odwzorowaniem barw i kontrastową tonalnością, będzie zatem programem o wysokiej uniwersalności.

Polska cena Fujifilm X100VI nie jest w tej chwili jeszcze znana – za oceanem aparat został wyceniony na 1599 dol. Cóż, tanio nie będzie.

Zobacz także: Test Ricoh GR III Street Edition. Aparat, który zawsze możesz mieć przy sobie (chip.pl)