Iran zaskoczył właśnie cały świat. Pociski wzniosły się w przestworza w wyjątkowy sposób

Iran wprowadził na pokład swojego okrętu kontener, w którym zwykle transportowane byłyby różnego rodzaju przedmioty w celach handlowych. Tutaj zaczyna się robić ciekawie, bo w tym właśnie kontenerze znalazły się nie tanie gadżety z Chin, a dwa pociski, które zostały z powodzeniem wystrzelone.
Iran zaskoczył właśnie cały świat. Pociski wzniosły się w przestworza w wyjątkowy sposób

Iran właśnie rozszerzył swoje możliwości wystrzeliwania pocisków

Dziś nie tylko rozmiar i zasięg robią wrażenie. Pociski rozwinęły się na tyle, że tysiące kilometrów zasięgu i prędkości w km/h idące w podobne liczby nie powodują tego samego “efektu wow”, co przed laty. Jednocześnie do tego, jak niebezpieczne są, doszło kilka innych kwestii, które zaczęły nabierać na potencjale. Mowa o sposobie ich dostarczania możliwie najbliżej celu czy wystrzeliwania ich z najbardziej nieprzewidywalnych kierunków, a tak się składa, że Iran właśnie zaskoczył cały wojskowy półświatek, testując wystrzelenie pocisku w nietypowy sposób prosto z dawnego statku kontenerowego.

Czytaj też: Co łączy satelity i pociski balistyczne? Odpowiada przykład rosnącego w siłę Iranu

Niedawno Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Iranu przyjął nowatorskie podejście, wystrzeliwując dwa pociski balistyczne z tego, co sprawiało wrażenie standardowych kontenerów transportowych, potwierdzając swój nowy sposób rozmieszczania pocisków. Operacja została przeprowadzona przy użyciu Shahid Mahdavi, a więc okrętu irańskiej marynarki, który pierwotnie był statkiem kontenerowym o nazwie Sarvin, ale został przekształcony na potrzeby wojskowe. Jak widać na poniższym przykładzie, najwyraźniej całkowite porzucenie przeszłości nie jest takie łatwe.

Czytaj też: Coraz gorzej na Bliskim Wschodzie. Iran wykorzystał potężne pociski w rzeczywistym ataku

Z pozoru tego typu wystrzelenie pocisków może nie wydawać się niczym znaczącym. W praktyce jednak tego typu możliwość ukrywania i wystrzeliwania pocisków z kontenerów transportowych to wstęp Iranu do uzyskania innowacyjnej wręcz strategii. Kontenery nie tylko maskują broń, ale również znacznie rozszerzają jej potencjalny zasięg i zwiększają element zaskoczenia, ponieważ te kontenery można łatwo transportować na wielu rodzajach statków. Samo wystrzeliwanie pocisków z pokładu okrętów nie jest niczym nowym, ale zwykle wymaga to integracji w nich specjalnych wyrzutni, a Iran może teraz “obchodzić” ten problem, po prostu wprowadzając na pokład okrętów swoje “specjalne kontenery”.

Czytaj też: Niczym stalowe origami. Nowy okręt wojskowy marynarki Iranu zwodzi nasz wzrok

W teście miały wziąć udział pociski balistyczne Fateh o zasięgu 1700 km lub Dezful o zasięgu ponad 700 km, a ich lot miał sprowadzać się do trafienia w cel rozmieszczony na irańskiej pustyni. Oficjalnie szczegóły dotyczące wariantu pocisku, daty startu i dokładnego zasięgu pokrywanego przez pociski pozostają nieujawnione, ale jedno jest pewne – Iran właśnie wsadził kolejny as do swojego rękawa. Musimy jednak pamiętać, że tym osiągnięciem kraj nie rewolucjonizuje światowego stanu uzbrojenia, bo koncepcja wykorzystania kontenerów transportowych do wystrzeliwania pocisków nie jest całkowicie nowa i była już nawet badana przez inne kraje, w tym Rosję i Stany Zjednoczone, dla różnych systemów pocisków. Nie spodziewaliśmy się jednak, że tego typu możliwości tak szybko uzyska właśnie Iran.