Nieznane wcześniej księżyce Neptuna i Urana. Do ich wykrycia potrzeba było nowatorskiej techniki

Dwa dni temu pojawiła się niezwykle ciekawa informacja dotycząca dwóch planet Układu Słonecznego. Jak wyjaśnili astronomowie, dzięki wysoce szczegółowym technikom obrazowania udało im się dostrzec trzy księżyce orbitujące wokół Neptuna i Urana.
Nieznane wcześniej księżyce Neptuna i Urana. Do ich wykrycia potrzeba było nowatorskiej techniki

Dokonania badaczy pokazują, jak wiele tajemnic ma przed nami wszechświat, skoro nawet nasz własny układ potrafi zaskoczyć. S/2023 U1, będący nowo poznanym naturalnym satelitą Urana, ma zaledwie 8 kilometrów średnicy. Jego okres obiegu wynosi 680 dni, a liczba księżyców Urana wzrosła dzięki tej detekcji do 28. 

Czytaj też: Chińczycy nie wiedzieli, co przywieźli z Księżyca. Nigdy takiego czegoś nie widzieliśmy

Dwa pozostałe obiekty wykryte przez astronomów orbitują wokół Neptuna. S/2002 N5 ma około 23 kilometrów średnicy i potrzebuje niemal dziewięciu lat, aby wykonać pełne okrążenie wokół swojego gospodarza. S/2021 N1, drugi z tamtejszych księżyców, jest nawet mniejszy, bo ma 14-kilometrową średnicę. Jego ścieżka orbitalna trwa natomiast prawie 27 lat.

Łącznie astronomowie zidentyfikowali trzy nieznane wcześniej księżyce: jeden orbitujący wokół Urana i dwa okrążające Neptuna

Przy tak niewielkich rozmiarach oraz długich okresach obiegu, astronomowie musieli uzbroić się w ogromną dozę cierpliwości, jednocześnie polegając na zaawansowanych technologicznie instrumentach. W takich okolicznościach udało im się dokonać czegoś niesamowitego: dostrzec miniaturowe (z perspektywy Ziemi) ciała krążące wokół planet oddalonych o miliardy kilometrów. 

W oparciu o dokonane odkrycia naukowcy mogą powiedzieć zaskakująco dużo na temat przeszłości Układu Słonecznego. Odległe i nachylone orbity tych księżyców wskazują bowiem na scenariusz, w którym zostały one przechwycone przez przyciąganie grawitacyjne Urana i Neptuna. Nie jest jasne, kiedy dokładnie się to wydarzyło, ale można przypuszczać, iż na etapie powstawania tych planet bądź wkrótce po ich narodzinach.

Czytaj też: Na Neptunie widnieje tajemniczy obiekt. Właśnie dostrzeżono go z Ziemi

Ciekawie brzmi opis okoliczności, w jakich astronomowie zidentyfikowali trzy nowe księżyce Urana i Neptuna. Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, przeprowadzili liczne pięciominutowe ekspozycje w trzech czterogodzinnych okresach, powtarzając to działanie przez kilka nocy. Później połączyli wykonane obrazy z uwzględnieniem pozornego ruchu każdej planety w okresie prowadzenia obserwacji, dzięki czemu mogli wykryć niewidziane wcześniej obiekty. Teraz podobne podejście zostanie zastosowane do poszukiwania kolejnych księżyców w naszym układzie.