Nvidia zarabia krocie i krocie zainwestuje w nowy chip. Ma on posłużyć jeszcze lepszemu rozwojowi SI

W chwili obecnej na rynku technologicznym panuje kolosalny popyt na układy H100, które są niezbędne do trenowania modeli językowych. Nvidia zarabia na ich sprzedaży kolosalne kwoty, ale nie zamierza na tym poprzestawać. Jak donoszą źródła w firmie, powstanie jeszcze lepszy moduł, który znajdzie zastosowanie nie tylko w IT.
Nvidia H100
Nvidia H100

Od ponad roku obserwujemy gwałtowny wzrost SI, co nie byłoby możliwe bez odpowiedniej mocy obliczeniowej. Tutaj sprawdzają się doskonale GPU Nvidii, a zwłaszcza H100. Naturalną koleją rzeczy jest, że układ ten również doczeka się swojego następcy, a producent zainwestuje w jego stworzenie miliardy dolarów. Choć przeciętnego zjadacza chleba nie stać ani na H100, ani przyszły układ, to jednak skorzysta z niego każdy.

Nvidia popchnie do przodu SI. Po raz kolejny

Dlaczego napisałem, że nikogo nie stać na H100? Odpowiedź jest prosta – układ ten kosztuje obecnie ponad 100 000 złotych. Jeśli zatem myślisz o stworzeniu własnej SI, można tylko pofantazjować. Jednak wielkie firmy stać na takie rzeczy, dlatego Nvidia ma obecnie stos pieniędzy i – jak donosi Reuters w rozmowie z kimś, kto pracuje w tej firmie – ma zamiar wyłożyć aż 30 miliardów dolarów na kolejny moduł. Podobno zainteresowanie nim wyrazili giganci rynku jak Microsoft, Google i Meta.

Takiej sytuacji można się było spodziewać – układy służące do rozwoju sztucznej inteligencji będą przechodzić proces ewolucji podobny choćby do kart graficznych, czyli stawać się coraz bardziej zaawansowane. Bez nich nie będzie możliwe tworzenie centrów danych i szkolenie SI, która dzięki temu zyska nowe możliwości. A podobno Nvidia sporo zarabia na każdym H100. Przecieki mówią, że koszt produkcji układu wynosi kilka tysięcy dolarów, a że sprzedawany jest za co najmniej 25 tysięcy… To się nazywa interes, prawda?

Nvidia

Czytaj też: Nvidia zachwyci graczy. Dodaje HDR tam, gdzie go nie ma. Efekt jest świetny

Nowe GPU ma posłużyć w wielu zastosowaniach, nie tylko związanych bezpośrednio z SI. Trafi do branży telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, a także sprzętów dla graczy, w tym konsol Xbox oraz PlayStation. Dzięki temu Nvidia rozgości się na kolejnych obszarach technologii. Na zbyt z pewnością nie będzie narzekać – jeszcze w tym roku sama Meta ma zamiar kupić kilkaset tysięcy układów H100, a podobne plany mają Amazon i Alphabet.

Wszystko wskazuje na to, że Nvidię czekają tłuste lata, a ponieważ rozwój SI przynosi korzyści wszystkim, to bardzo pozytywna informacja, zaś przyszłość rysuje się bardzo ciekawie.