OnePlus 12R nie ma tak dobrej specyfikacji, jak wcześniej reklamowano. Producent przyznaje się do błędu i oferuje rekompensatę

Pod koniec stycznia OnePlus mocno nas zaskoczył, wprowadzając na polski rynek serię R. Niezwykle popularna linia w końcu opuściła Indie, a pierwszym jej przedstawicielem, którego możemy wypróbować, jest OnePlus 12R. Kilka tygodni od jego debiutu dowiedzieliśmy się, że w reklamowanej specyfikacji wkradł się pewien błąd.
OnePlus 12R nie ma tak dobrej specyfikacji, jak wcześniej reklamowano. Producent przyznaje się do błędu i oferuje rekompensatę

W podanej przez producenta specyfikacji OnePlus 12R wkradł się błąd

Dobrze wiemy, jak to jest z tymi oficjalnymi prezentacjami smartfonów.  Pewnych rzeczy się nie mówi, bo źle wyglądałyby na tle innych szczegółów specyfikacji, czasem coś się wyolbrzymi, czasem podkoloryzuje. Wszystko ma po prostu wyglądać dobrze i dopiero niezależne testy oraz codzienne użytkowanie trochę to weryfikują. Tak właśnie było w przypadku smartfona OnePlus 12R, pierwszego przedstawiciela popularnej w Indiach linii R dostępnego na globalnym rynku. Producent reklamował wariant 256 GB jako ten, który został wyposażony w obsługę szybszego wariantu pamięci masowej – UFS 4.0.

Czytaj też: Huawei pracuje nad kolejnym składakiem. Nie będzie to jednak flagowy model

Był to z pewnością atut działający na korzyść tego modelu, jednak jak się okazało – atut niezbyt prawdziwy. Użytkownicy Reddita stwierdzili bowiem, po testach Antutu, że obiecywanego standardu nie ma, a zamiast niego mamy UFS 3.1. Kilku użytkowników X wkrótce podchwyciło ten fakt, twierdząc, że OnePlus fałszywie reklamował 12R jako wyposażony w szybszą pamięć.

Warto tutaj wspomnieć, że na pokładzie tego modelu OnePlus wprowadził Trinity Engine — zestaw algorytmów programowych, które mają zapewnić płynniejsze działanie smartfona przez dłuższy czas. Umożliwia on również szybsze uruchamianie aplikacji i utrzymywanie ich w stanie otwartym aż do 72 godzin bez spowolnienia ogólnego działania urządzenia. Producent potwierdził też, że silnik Trinity Engine będzie działał bezbłędnie w modelach z pamięcią masową UFS 4.0, w tym przypadku OnePlus 12 i OnePlus 12R (256 GB).

Jak można było się spodziewać, temat przekłamanej specyfikacji został szybko rozgłoszony i na szczęście OnePlus nie schował głowy w piasek i przyznał się do błędu, publikując sprostowanie.

Podczas premiery OnePlus 12R ogłosiliśmy Trinity Engine, nowy zestaw algorytmów programowych, które pomagają zapewnić szybkie i płynne działanie pamięci i pamięci telefonu przez długie lata. Z powodu błędu stwierdziliśmy, że w niektórych wariantach pamięcią ulepszoną przez Trinity Engine będzie UFS 4.0. Mogę teraz potwierdzić, że pamięć masowa we wszystkich wariantach OnePlus 12R jest nadal ulepszona przez Trinity Engine, ale w rzeczywistości jest to UFS 3.1 napisał Kinder Liu, prezes i dyrektor operacyjny w OnePlus.

Liu zapewnił jednak, że OnePlus 12R nadal oferuje wszystkie nowe funkcje Trinity Engine, które ogłoszono podczas premiery, więc o płynność i szybkość działania nie ma się co martwić. Smartfon został w pełni przetestowany przy użyciu pamięci masowej UFS 3.1, uzyskał też pełny certyfikat TUV SUD, potwierdzający zapewnienia firmy.

Czytaj też: Seria Xiaomi 14 zadebiutuje bez najważniejszego modelu, ale nie ma się czym martwić

W naszym kraju pojawiła się tylko wersja z 256 GB pamięci, dlatego dotyczy to wszystkich klientów, którzy zdecydowali się już na zakup tego modelu. Polski oddział OnePlus poinformował, że pracuje obecnie nad zaproponowaniem klientom rekompensaty, ale nie poznaliśmy jeszcze żadnych szczegółów – kiedy te się pojawią, damy wam znać.

[Aktualizacja] OnePlus oferuje rekompensatę za wprowadzanie klientów w błąd

Jak przekazał Polski oddział OnePlus:

Klienci, którzy zakupili OnePlus 12R wykorzystujący pamięć UFS 3.1, mogą nadal cieszyć się wszystkimi nowymi funkcjami Trinity Engine takimi jak szybsze niż kiedykolwiek uruchamianie i utrzymywanie aplikacji działających w tle do 72 godzin. OnePlus 12R, działający z pamięcią UFS 3.1 otrzymał certyfikat TUV SUD i – nadal ma certyfikat gwarantujący płynne działanie przez 48 miesięcy. W imieniu całego zespołu OnePlus, przepraszamy za błąd i niedogodności związane z sytuacją. Jako rekompensatę każda osoba, która nabyła telefon OnePlus 12R, może otrzymać plecak OnePlus o wartości 499 zł.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać plecak?

Jeśli klient zdecyduje się zachować swój smartfon, powinien w tym celu napisać maila na adres [email protected], załączając dowód zakupu i numer IMEI urządzenia wraz z adresem do wysyłki plecaka. Rekompensaty będą realizowane do 7 dni roboczych. Pamiętajcie tylko, że rekompensata dotyczy OnePlus 12R kupionego wyłącznie z polskiej dystrybucji. Jeśli nie chcecie plecaka, macie również prawo do odstąpienia od umowy zakupu zgodnie z ustawą o prawach konsumenta.