Snapdragon X Elite coraz bliżej M3 od Apple’a, ale jeszcze nieco mu brakuje

W chwili obecnej silikonowe procesory M, których używa Apple w swoim smartfonach, są topowymi osiągnięciami pod względem wydajności. Ale nowy procesor Qualcomma, o tajemniczej nazwie “ZH-WXX”, może zmienić obecny stan. Jest lepszy od M1 i M2. Jakie wyniki w testach uzyskał Snapdragon X Elite?
Snapdragon X Elite
Snapdragon X Elite

Na stronach z wynikami Geekbench można wypatrzeć czasem układy, które oficjalnie nie znajdują się jeszcze w sprzedaży ani też w żadnym urządzeniu. Tak właśnie stało się teraz, gdy znaleziono świeżutkie testy układu ZH-WXX wraz z opisem, jak nazywa się on oficjalnie. I wynika z nich, że amerykański producent może zagrozić M-dominacji.

ZH WXX czyli Snapdragon X Elite XE 1800

Geekbench to dla wielu osób źródło podstawowej wiedzy o wydajności oraz efektywności procesorów. Dlatego pojawienie się w wynikach testów procesora z mocnymi rezultatami, a w dodatku wcześniej nieogłoszonego, wywołało małą sensację. Ale podsumowanie testów zdradza wszystko: pod nazwą ZH-WXX kryje się procesor Snapdragon X Elite – XE1800. Udało mu się uzyskać aż 12562 punkty w testach wielu rdzeni. Dla porównania – w tym samym teście M1 miał 8316, a M2 9742 pkt. Tak więc przeskoczył starsze procesory Apple’a, ale do M3 zabrakło – ten układ może poszczycić się wynikiem 15620 punktów.

Tu jednak zauważmy, że Qualcomm już od jakiegoś czasu szykuje rywala dla M3 i o ile układ firmy z Cupertino jest pomyślany jako wsparcie dla macOS, o tyle Snapdragon X Elite ma “dawać kopa” systemowi Windows 11. A co z wynikami dla jednego testu? Nowy układ zyskał w nich 2754 pkt., podczas gdy propozycje Apple miały kolejno: 2334 (M1), 2589 (M2) oraz 3181 (M3). Na tym polu ZH-WXX wygrywa tylko z M1.

Snapdragon X Elite

Czytaj też: Snapdragon bije Radeona. Apple też może powoli zacząć obawiać się Qualcomma

Qualcomm już wcześniej zapowiadał wypuszczenie procesora dla Windows 11, który będzie bardzo przyjazny zastosowaniu SI, a teraz mamy pierwsze wyraźne dowody na to, że ostro pracuje nad tematem. Jednak póki co jest za Apple’m. Wynik 12 562 odzwierciedla jego wysoką wydajność w trakcie wykonywania wielu zadań równocześnie, czyli podczas używania kilku aplikacji lub jednej wymagającej.

Jak czytamy w powyższej tabelce, układ Snapdragon X Elite XE1800 dysponuje 12 rdzeniami. Są podzielone w stosunku 8+4, czyli klasycznie dla architektury big.LITTLE. A więc część jest zoptymalizowana pod kątem wydajność, część zajmuje się efektywnością. Pomimo tego, że układ przegrywa z M3, jego pojawienie się jest dobrą informacją dla wszystkich użytkowników Windows 11.