Windows 11 24H2 nie dla wszystkich. Starsze pecety nie będą w stanie go obsłużyć

Od momentu debiutu Windows 11 Microsoft podniósł jego wymogi sprzętowe. W tym roku czeka nas kolejna duża aktualizacja – 24H2. Jak się okazuje, podniesie ona pewne wymagania, te zaś nie są dostępne dla starszych modeli komputerów. Jakie to wymagania i o co dokładnie chodzi?
Windows 11
Windows 11

Co rozumiemy przez “starsze modele komputerów”? Ponieważ mają one różne podzespoły, rozsądnie będzie przyjąć, że wszystkie mające procesory starsze niż dwie generacje. To właśnie one decydują o tym, czy peceta możemy określić jako “nowy” czy “starszy”. A aktualizacja wniesie zmiany powiązane z instrukcjami dla procesorów.

Windows 11 – będzie ciężko?

Gdy Windows 11 debiutował na rynku, dla wielu maszyn nie do przeskoczenia było TPM 2.0. Oczywiście internauci szybko znaleźli sposób na to, aby przeskoczyć tę przeszkodę i system mógł działać nawet na teoretycznie niewspieranych maszynach. Jednak nowej zmiany raczej ominąć się nie da. Odkrył ją użytkownik platformy X Bob Pony, który pogrzebał w kernelu i wykrył, że już w buildzie 26052 pojawia się obligatoryjna instrukcja POPCNT. Jest ona wymagana przez wiele plików systemowych nowej kompilacji – w tym niezbędnych do jego uruchomienia.

Problem jednak w tym, że starsze procesory nie mają wsparcia dla tej instrukcji. Na szczęście dotyczy to procesorów sprzed 8-10 lat, a takich już mało spotkamy. Co ciekawe, instrukcja ta nie jest nowa. Pojawiła się w roku 2008 w architekturze Nehalem, a potem trafiła do rodziny Sandy Bridge (2011). Jednak brak wsparcia oznacza, że być może nie da się nawet zainstalować Windows 11 24H2 na starszych maszynach.

kernel Windows 11 24H2
fot.: Bob Pony/X

Czytaj też: Auto Super Resolution – sztuczna inteligencja zadba o wydajność gier na Windows 11

Jeśli masz komputer kupiony góra do pięciu lat wstecz, wsparcie dla POPCNT nie musi zaprzątać Ci głowy. Aczkolwiek w przypadku osób i firm korzystających ze starszych komputerów, będzie to problem. I być może sygnał do tego, że czas odświeżyć posiadane maszyny.