Xiaomi Mix Flip nadchodzi. Stawi czoła topowym modelom z klapką?

Rynek składanych smartfonów stale się powiększa i dobrze wiedzieć, że przybywa nie tylko modeli typu Fold, ale również tych z klapką, które zresztą za sprawą Galaxy Z Flip są najpopularniejsze wśród klientów. Już od dawna mówi się o trwających pracach nad Xiaomi Mix Flip, pierwszym smartfonie tego typu od chińskiego giganta, który może mocno namieszać wśród składaków.
Xiaomi Mix Fold 3

Xiaomi Mix Fold 3

O Xiaomi Mix Flip mówi się już od lat

Galaxy Z Flip od Samsunga jest nie tylko najpopularniejszym składanym smartfonem z klapką na świecie. Ten model od dawna przoduje na rynku, miażdżąc konkurencję i mocno wyprzedzając nawet sprzedaż Galaxy Z Fold. Niestety, wybór modeli z klapką dostępnych na międzynarodowym rynku wciąż jest dość ubogi, bo oprócz propozycji południowokoreańskiego giganta mamy jedynie Motorolę Razr i Oppo Find N Flip. Chociaż Foldów jest zdecydowanie więcej, bo w zasadzie każdy główny producent ma już takiego składaka w swojej ofercie, klienci zdecydowanie wolą zgrabne, kompaktowe Flipy.

Czytaj też: Seria Xiaomi 14 zadebiutuje bez najważniejszego modelu, ale nie ma się czym martwić

Nie dziwi więc, że już od dawna mówi się o Xiaomi Mix Flip, pierwszym modelu z klapką od Xiaomi. Chiński gigant ma w swojej ofercie kilka generacji Foldów, które jednak nigdy nie wyszły poza rodzimy rynek. Doniesienia wskazują, że ta nowość nie podzieli jego losu i doczeka się międzynarodowego debiutu, a to naprawdę świetna wiadomość. Warto więc sprawdzić, co już wiemy o tym urządzeniu.

Xiaomi Mix Fold 3

Xiaomi Mix Flip będzie flagowcem z prawdziwego zdarzenia, a to oznacza obecność Snapdragona 8 Gen 3 na pokładzie. Procesor zapewni topową wydajność i sparowany zostanie z pamięcią RAM LPDDR5X oraz pamięcią wewnętrzną UFS 4.0. Konfiguracja aparatów będzie raczej typowa dla składaków. Dostaniemy dwa aparaty 50 Mpix – główny i teleobiektyw 3x. Prawdopodobnie główny moduł będzie miał obiektyw ultraszerokokątny, co byłoby pożądanym dodatkiem.

Czytaj też: Xiaomi Mix Flip znów powraca. Jego premiera wydaje się coraz bliższa

Trudno na razie powiedzieć, jak będzie wyglądał ten smartfon. Wciąż nie dostaliśmy żadnych renderów, a szkice, które krążą po sieci od dłuższego czasu, niekoniecznie są spójne z najnowszymi plotkami odnośnie do specyfikacji. Poniżej możecie zobaczyć jeden z nich, z potrójnym aparatem oraz prostokątnym, całkiem sporym ekranem dodatkowym o przekątnej około 3”. O ile jednak szczegóły dodatkowego panelu nie są nam znane, trochę już wiemy o wyświetlaczu głównym.

Xiaomi ma zamiar przeciwstawić konkurencji wyprodukowany w Chinach panel ze „zagnieceniami o zerowej percepcji”, co w praktyce oznacza po prostu brak zgnieceń i panel o gładkiej, jednolitej powierzchni. Samo urządzenie ma również cechować się cienką, lekką konstrukcją i niestety pociągnie to za sobą „małą baterię”. Jak małą? Konkretów nie ma, ale liczę, że będzie ona i tak większa niż 3700 mAh, jakie do zaoferowania ma Galaxy Z Flip 5. W porównaniu do Samsunga Xiaomi z pewnością nie zapomni o szybkim ładowaniu. Mix Fold 3 obsługuje ładowanie po kablu z mocą 67 W i bezprzewodowe 50 W, prawdopodobnie takie samo ładowanie zapewni nam również Mix Flip.

Czytaj też: Szykujcie portfele. Już wiemy, ile będzie kosztował Xiaomi 14 Ultra

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym dodatku, choć to raczej w ramach ciekawostki, bo nawet jeśli ten model wyjdzie poza Chiny (na co liczę), my z tej funkcji nie skorzystamy. Chodzi o obsługę łączności satelitarnej. Potwierdził to przyznany niedawno certyfikat MIIT, dzięki czemu Xiaomi Mix Flip będzie pierwszym składakiem wyposażonym w taką funkcję.

[Aktualizacja] Pojawiają się kolejne szczegóły dotyczące pierwszego składaka z klapką od Xiaomi

Znany leaker Digital Chat Station przybył ze świeżą porcją doniesień związanych z Mix Flip. Nadchodzący składany smartfon może jednak nie dostać obsługi komunikacji satelitarnej, jak wskazywały na to poprzednie przecieki. Xiaomi natrafiło rzekomo na pewne problemy i wolało wycofać się z tego pomysłu. To dość interesujące, zważywszy na fakt, że Mix Flip został już certyfikowany z tą funkcją w niektórych urzędach. Możliwe więc, że chodzi o problemy związane z umową z dostawcą usługi, ale to tylko moje domysły.

Ponadto leaker potwierdził obecność teleobiektywu na pokładzie składaka oraz “większą baterię”, chociaż zabrakło tutaj jakichkolwiek konkretów, więc pozostaje mieć nadzieję, że ogniwo będzie przynajmniej większe niż to, jakie wciąż oferuje nam Galaxy Z Flip. Konfiguracja aparatów ma składać się z jednostki głównej 50 Mpix i teleobiektywu z obsługą 3-krotnego zoomu. Zestaw uzupełniać będzie najprawdopodobniej obiektyw ultraszerokokątny. Przeciek wspomina jeszcze o prostym, klasycznym wyglądzie urządzenia oraz o tym, że wewnętrzny ekran będzie pozbawiony wyczuwalnych zgięć.

Kiedy premiera?

Ta kwestia wciąż pozostaje nierozstrzygnięta. O tym modelu mówi się już od dobrych kilku lat, ale jak wiemy, na gadaniu do tej pory się kończyło. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że wejdzie on na rynek razem z Xiaomi Mix Fold 4, jednak kiedy? Niektóre źródła wskazują na pierwszą połowę roku, by trochę oddalić debiut od premiery Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6.