AMD będzie skalować obraz przy wykorzystaniu SI? Wiele na to wskazuje

Technologia FSR, czyli odpowiedź AMD na DLSS Nvidii, nie wymaga do działania sztucznej inteligencji. Jednakże jej drugie wcielenie – nazywane póki co po prostu FSR2 – może już opierać się na takim właśnie rozwiązaniu. A jeśli producent naprawdę planuje jego wprowadzenie, oznacza to zmiany w kartach graficznych.
AMD FSR
AMD FSR

Nie jest tajemnicą, że wszyscy producenci kart graficznych rywalizują pod kątem wprowadzenia jak najlepszej jakości obrazu dla graczy. Nvidia póki co prowadzi, a jednym z jej flagowych rozwiązań jest ray tracing, coraz powszechniej wykorzystywany nie tylko w największych produkcjach. Jednak konkurencja nie śpi i szykuje swoje atrakcje.

AMD i skalowanie obrazu przez SI – jak ma to wyglądać?

Fidelity FX Super Resolution (FSR) pojawiło się na rynku w 2021 roku, czyli dwa lata po DLSS. Technologia ta opiera się na skalowaniu przestrzennym, co jest proste w wykonaniu i umożliwia stosowanie jej na różnego rodzaju maszynach bez wielkiego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Ponieważ nie opiera się na sztucznej inteligencji, automatycznie nie wymaga specjalistycznych rdzeni. W przypadku Nvidii i jej DLSS potrzebne są rdzenie Tensor. To główna różnica w tym, jak każdy z producentów podchodzi do zagadnienia skalowania obrazu.

Ale wszystko zaczęło wskazywać na to, że AMD pracuje nad techniką skalowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mark Papermaster, pełniący funkcję dyrektora ds. technologii i wiceprezesa wykonawczego ds. technologii i inżynierii w AMD, zdradził w wywiadzie, że już od kilku lat producent szykuje swój sprzęt pod kątem wykorzystania przez sztuczną inteligencję. A co ważniejsze, dodał, że karty graficzne AMD będą w stanie używać jej w tym roku.

AMD FSR

Czytaj też: AMD nadrabia opóźnienie – FSR zadziała na YouTube i podczas oglądania offline

Papermaster nie wymienił konkretnie technologii FSR, można więc przypuszczać, że będzie to całkowicie nowe rozwiązanie. Jednak biorąc pod uwagę poziom zaawansowania FSR, wątpliwe, aby AMD porzuciło tę drogę na rzecz nowej. A podsumowując – skalowanie obrazu przy użyciu SI może pomóc producentowi w zdobyciu kolejnych klientów i nadrobieniu dystansu, jaki dzieli go od Nvidii.

Pozostaje pytanie, w jaki sposób sztuczna inteligencja zostanie wdrożona do działania? Czy AMD zdecyduje się na wprowadzenie wyspecjalizowanych rdzeni czy też będzie ona na poziomie softu? Powinniśmy poznac odpowiedź na to pytanie jeszcze w tym roku.