Na te zdjęcia czekaliśmy. Tym samolotem Chiny chcą zyskać przewagę na wojnie

Do sieci wpadły właśnie zdjęcia nowego sprzętu wojskowego, którym to Chiny chcą zdominować wroga w ewentualnym konflikcie.
Na te zdjęcia czekaliśmy. Tym samolotem Chiny chcą zyskać przewagę na wojnie

Samolot KJ-600 to klucz Chin do najpotężniejszej broni na wojnie – wiedzy

W sieci pojawiły się właśnie najnowsze zdjęcia chińskiego pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania (AEW) nowej generacji, bo KJ-600, który to stanowi kluczowy postęp w operacyjnych zdolnościach chińskiej marynarki. Ten samolot opracowany przez Xi’an Aircraft Company rozpoczął próby w locie w 2020 roku, jako projekt łączący dwa silniki turbowałowe, specyficzną konfigurację skrzydeł oraz płaszczyznę ogonową z czterema płetwami, który jest zoptymalizowany specjalnie z myślą o operowaniu z pokładu lotniskowca. Jednak tą najbardziej charakterystyczną cechą samolotu jest oczywiście duży radar umieszczony na górze kadłuba, który prawdopodobnie wykorzystuje technologię AESA (Active Electronically Scanned Array).

Czytaj też: Nagrali potężną broń w akcji i wrzucili to do Internetu. Ten atak drona ALTIUS-700M musisz obejrzeć

Trwające teraz testy prototypu KJ-600 i doniesienia o “intensywnych próbach” sugerują, że program zbliża się do kluczowej fazy realizacji i potencjalnie niskoseryjnej produkcji początkowej. Pierwsze samoloty tego typu najpewniej trafią na pokład najnowszego lotniskowca Chin, czyli trzeciego już na służbie lotniskowca tego państwa o nazwie Fujan. Z aktualnych informacji wynika, że każdy KJ-600 będzie mierzył 18,4 metra długości, a rozpiętość jego skrzydeł sięgnie 24,4 metra.

Czytaj też: Chiny znalazły rozwiązanie na “nowoczesne atomówki”. Skontrowanie tej broni to dziś priorytet

E-7A Wedgetail

Wprowadzenie na służbę KJ-600 ma na celu znaczące wzmocnienie świadomości sytuacyjnej chińskiej marynarki zarówno w powietrzu, jak i na morzu. Parametry tego samolotu, a w tym maksymalna prędkość rzędu 693 km/h i pułap operacyjny na poziomie 15000 metrów, gwarantują, że KJ-600 może skutecznie pozyskiwać i przekazywać kluczowe informacje na temat wrogów, wzmacniając zdolności ofensywne i defensywne grupy lotniskowców Chin. Nie jest to byle poprawa zdolności, bo radar KJ-600 znacznie rozszerzy zakres wykrywania radarowego daleko poza to, co jest możliwe dla systemów bazujących na ziemi lub na okrętach, co jest cenne zwłaszcza przy kontrowaniu pocisków przeciwokrętowych nowej generacji.

E-7A Wedgetail

Czytaj też: Kosztuje pół miliarda i jest z przyszłości. Teraz możesz obejrzeć tę broń w akcji

Oczywiście Chiny nie są odosobnione w tego typu zdolnościach, bo dla porównania, Stany Zjednoczone od dawna polegają na swojej flocie samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli, takich jak E-3 Sentry, do którego wkrótce dołączy E-7 Wedgetail, aby utrzymać dominację powietrzną. Pozostaje więc pytanie, jak ten nowy chiński samolot AEW będzie wypadał na tle tego, co mają w swoim arsenale Amerykanie.