DarwinAI pomoże w stworzeniu porządnej SI w iOS18. Apple przejmuje producenta

iOS 18 będzie prawdopodobnie jedną z największych aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Apple’a. Jednym z powodów takiej kolosalnej zmiany ma być wdrożenie zaawansowanej sztucznej inteligencji. Aby wszystko sprawnie przebiegło, gigant z Cupertino nabył DarwinAI.
DarwinAI
DarwinAI

Od sztucznej inteligencji w elektronice już się raczej nie uwolnimy. Jest jej coraz więcej, a każdy producent stara się, aby osiągnąć jak najciekawsze rezultaty, dzięki którym przyciągnie do swoich produktów konsumentów. Czym chce zaskoczyć nas Apple?

DarwinAI odegra ważną rolę w iOS 18

Apple już od dłuższego czasu szykuje się do mocnego wdrożenia sztucznej inteligencji w swoim ekosystemie. Już wspominaliśmy na łamach Chipa o niektórych nadchodzących rozwiązaniach, jednak na nich nie koniec. Kolejne uzyskane zostaną dzięki DarwinAI – sztucznej inteligencji, którą Apple niedawno nabyło. Oferowane przez nią rozwiązania mają wręcz na nowo zdefiniować sposób korzystanie z iOS przez użytkowników. W tym celu na poziomie systemowym zostaną zintegrowane takie elementy, jak Siri oraz Spotlight Search, zaś ich nowe możliwości podniosą ogólny komfort użytkowania urządzeń z jabłuszkiem.

DarwinAI to firma z Kanady, która skupiła się na tworzeniu technologii odpowiedzialnej za optymalizowanie poszczególnych elementów używanych w systemie. Korzysta przy tym z własnego modelu. A ponieważ na działanie całości wpływają poszczególne elementy, można spodziewać się pełnego wykorzystania możliwości. Apple wchłonęło DarwinAI całkowicie – social media Kanadyjczyków zniknęły, a główny inżynier Alex Wong został wyznaczony na dyrektora grupy Apple AI.

iOS

Czytaj też: 400 milionów Europejczyków może już wybrać domyślną przeglądarkę na iOS

A kiedy zobaczymy efekty przejęcia DarwinAI? Apple planuje opublikować iOS 18 oraz macOS 15 później w tym roku, a więc dzieli nas od tego kilka miesięcy. Wiemy na pewno, że firma Tima Cook’a nie żałuje czasu ani środków na rozwój sztucznej inteligencji, zatem można się spodziewać, że wyjdzie z tego coś dobrego. Mimo to wciąż jest w tyle za liderem rynku, czyli OpenAI należącym do jego rywala – Microsoftu.

Jak do tej pory SI zostało w produktach Apple’a użyte do podrasowania Siri, Spotlight Search, Messages, Apple Music oraz Shortcuts. Wkrótce jednak zostanie to znacznie poszerzone na kolejne narzędzia i funkcje.