Hiszpańskie Smoki bliżej masowej produkcji. Czym wyróżniają się pojazdy bojowe Dragon 8×8?

Hiszpańska armia niedawno rozpoczęła testy swojego najnowszego pojazdu bojowego o nazwie Dragon 8×8 (Smok 8×8). Co z nich wyniknęło i czym w ogóle jest ten nowoczesny sprzęt?
Hiszpańskie Smoki bliżej masowej produkcji. Czym wyróżniają się pojazdy bojowe Dragon 8×8?

Pojawienie się pojazdu Dragon 8×8, to dla Hiszpanii ogromny technologiczny skok

Dragon 8×8 to nie byle kolejny pojazd bojowy. Jest on wyrazem połączenia wszechstronności, ochrony, mobilności, siły ognia, pojemności załogi i najnowocześniejszej elektroniki, co umieszcza go na czele współczesnych pojazdów wojskowych. Wedle zapewnień został zaprojektowany tak, aby dostosować się do wielu scenariuszy militarnych, dzięki czemu może bezproblemowo działać w zaludnionych środowiskach miejskich i na konwencjonalnych polach bitew. Jego opancerzony kadłub oferuje ochronę dla 8-osobowej załogi przed konwencjonalnymi zagrożeniami, bo poza bronią strzelecką ma radzić sobie również z odłamkami oraz urządzeniami wybuchowymi.

Czytaj też: Ukraina ma nowe opancerzone pojazdy. Produkcja Inguar-3 wzmocni wojsko na froncie

Jedną z wyjątkowych cech Dragona 8×8 jest jego konfiguracja kół 8×8, która zapewnia wyjątkową mobilność na różnorodnych terenach, a jest to wręcz kluczowy atrybut dla szybkiego rozmieszczenia i elastyczności operacyjnej. Uzupełnia to jego potężna siła ognia, a w tym działo montowane na wieży wśród innych uzbrojeń, które wzmacnia jego zdolności ofensywne. Na papierze wszystko więc sprawia świetne wrażenie, ale potwierdzenie tego wszystkiego zapewniły nam dopiero niedawne procedury testowe samego projektu, które wykazały jego potencjał oraz sens produkcyjny.

Czytaj też: Oto wojskowe pojazdy przyszłości. USA wzmocniły JLTV najnowocześniejszą technologią

W porównaniu z innymi pojazdami bojowymi, unikalne połączenie cech Dragona 8×8 wyróżnia go na tle konkurencji. Jego wszechstronność i zdolność adaptacji przewyższają pojazdy zaprojektowane do pojedynczych ról, oferując kompleksowe rozwiązanie dla szeregu potrzeb wojskowych. Wzmocniona ochrona opancerzenia Dragona i mobilność oferują równowagę, która jest rzadka wśród istniejących pojazdów opancerzonych, zapewniając zarówno wysokie szanse przetrwania, jak i zwinność na polu bitwy. Zaawansowane systemy elektroniki i komunikacji pojazdu dodatkowo wzmacniają jego skuteczność na polu bitwy, oferując lepszą świadomość sytuacyjną i koordynację operacyjną.

Czytaj też: Rosja ma nowe pojazdy wojskowe z silnikami Łady. Nie chcielibyście w nich być w samym ogniu walki

Konkretnych danych na temat specyfikacji niestety nie mamy, ale odpowiadająca za pojazdy Dragon 8×8 firma TESS Defence jednoznacznie wskazuje, że mogą one przyjmować wiele ról – od pojazdów wsparcia po rozpoznania i na pełnoprawnych pojazdach bojowych piechoty kończąc. Dlatego właśnie Dragon 8×8 oznacza duży krok naprzód w wysiłkach Hiszpanii na rzecz modernizacji wojskowości, jako że będzie to wszechstronny, dobrze chroniony, mobilny i potężny pojazd, który może sprostać wymaganiom współczesnej wojny i nie tylko. W ramach kontraktu powstanie 277 pojazdów bojowych piechoty Dragon 8×8, z czego 45 z nich ma zostać dostarczonych do hiszpańskiej armii już w tym roku.