Intel rządzi na rynku PC. AMD ma powody do ciężkiej depresji, Apple do irytacji

Podano właśnie podsumowanie ostatniego kwartału roku 2023 w ilości PC-tów dostarczonych na rynek. Intel dominuje tak, jak wśród przeglądarek Chrome, czyli stanowi konkurencję nie do pobicia i zostawia rywali daleko w tyle. Zgadniesz, o ile wyprzedził AMD oraz Apple?
Intel Core i9
Intel Core i9

O ile w ostatnich latach sprzedaż PC-tów poszła w górę (w czym pomogła m.in. pandemia), można było spodziewać się, że teraz nastąpi uspokojenie rynku. I tak by było, gdyby nie pojawiła się sztuczna inteligencja wraz ze swoimi możliwościami. A do ich wykorzystania konieczny jest mocny sprzęt, dlatego sprzedaż znowu ruszyła z kopyta. I jest jeden niekwestionowany lider.

Intel królem rynku. A nawet cesarzem

Intel w ostatnim kwartale 2023 roku sprzedał 50 milionów komputerów, co stanowi ilość dokładnie sześciokrotnie większą niż AMD. A jego udział na rynku jest trzykrotnie większy niż mają razem AMD oraz Apple – wynosi bowiem kolosalne 78%. Intel kontynuuje zresztą dobrą pasę, ponieważ zalicza kolejny kwartał wzrostu sprzedaży, a w skali rocznej jest to 3% do przodu. A jak inni?

AMD to 8 mln sprzedanych komputerów w ostatnim kwartale 2023 roku, zaś Apple – 6 mln. Obaj rywale Intela na literę “A” zaliczyli straty w udziale na rynku. Wynoszą one odpowiednio 1 i 4%. Poza główną trójką są jeszcze Qualcomm oraz MediaTek, jednak ich obecność jest póki co marginalna. Zmienia się jednak powoli na coraz większą ze względu na rosnące zainteresowane Chromebookami na świecie.

Intel na rynku
fot.: Canalys

Zobacz też: Intel ogłasza produkcję dla “ery SI”. Wyprodukuje specjalny chip dla Microsoftu

Intel zwiększył także swoje przychody o 2% – wynoszą one obecnie 41 mld dolarów. Apple z kolei zanotowało 8-procentowy wzrost, ale tu zwiększenie przychodów wyniosło “tylko” 8 mld. AMD również zyskało – 6% przychodu dało mu 5 mld więcej. Qualcomm i MediaTek nie przekroczyły jeszcze 1 mld przychodów. W przypadku tej pierwszej firmy pomóc może Snapdragon X Elite, który wkrótce wejdzie na rynek.

A jak się mają producenci sprzętu? Największym graczem jest Lenovo, partner Intela, który ma 25% rynku PC. Za nim stoją kolejno HP (23%), Dell (19%), Acer (7%) oraz Asus (6%). Co ciekawe – Lenovo jest głównym kontrahentem także AMD. Ogólnie rynek komputerów jest już mocno ustabilizowany i raczej nie spodziewam się objawienia jakiejkolwiek nowej marki.