Sztuczną inteligencję czeka przyszłość jak z popularnego serialu. Eksperci potwierdzają

Jaka przyszłość czeka sztuczną inteligencję? Czy ułatwi ludziom funkcjonowanie czy też zgotuje naszemu gatunkowi los przedstawiony w serii Terminator? Szukaniem odpowiedzi na to pytanie zajęli się naukowcy z kilku różnych instytutów badawczych i wygląda na to, że mają pewien pomysł.
Sztuczną inteligencję czeka przyszłość jak z popularnego serialu. Eksperci potwierdzają

Ten został szczegółowo opisany na łamach Nature Machine Intelligence. Wspólnymi siłami członkowie zespołu badawczego doszli do wniosku, że najbardziej realny scenariusz zakłada funkcjonowanie tzw. kolektywnej sztucznej inteligencji. Dostrzegli nawet podobieństwa do Borgów ze Star Treka. 

Czytaj też: O krok przed wrogiem. System TITAN zapewni Armii USA przewagę, dzięki sztucznej inteligencji

Taka kolektywna, czyli po prostu zbiorowa sztuczna inteligencja, miałaby składać się z wielu elementów, przy czym każdy byłby w pewnym momencie zdolny do działania. W efekcie, wymieniając między sobą informacje, elementy te tworzyłyby znacznie większą sieć przystosowaną do ciągłego zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

W prawdziwym życiu można to porównać do roju. O ile jednostki go tworzące w pojedynkę nie dałyby sobie rady, tak razem stanowią coś znacznie potężniejszego. Warto jednocześnie podkreślić, że wspomniane Borgi były antagonistami, a sztuczna inteligencja zazwyczaj jest przedstawiana w dziełach kultury jako zagrożenie dla ludzkości. Zdaniem naukowców niekoniecznie musi znaleźć to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Zdaniem naukowców sztuczna inteligencja będzie w przyszłości działała w sposób kolektywny, zyskując dzięki temu możliwość ciągłego uczenia się

Według nich sztuczna inteligencja powinna wręcz przynieść wiele korzyści i przyczynić się do rozwoju ludzkości. Dlaczego to właśnie kolektywne działanie miałoby być kluczem do sukcesu? Chodzi o możliwość błyskawicznej wymiany informacji w zbiorowej sieci jednostek sztucznej inteligencji przystosowanych do ciągłego uczenia się i dostosowywania do nowych danych. W takich okolicznościach maszyny będą mogły błyskawicznie reagować na nowe wyzwania bądź zagrożenia.

Koncepcja kolektywnej sztucznej inteligencji zdolnej do uczenia się przez całe życie stoi w sprzeczności z obecnie popularnymi narzędziami, takimi jak ChatGPT. Te mają ograniczone możliwości uczenia się przez dłuższy czas, podobnie zresztą jak dzielenia się zgromadzonymi danymi. Owe narzędzia zazwyczaj najpierw się uczą, by później rozpocząć działanie, bez możliwości dalszego nabywania wiedzy. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomoże w namierzeniu nowych materiałów do wychwytywania dwutlenku węgla

Takie podejście najprawdopodobniej nie będzie kontynuowane w kolejnych latach. Eksperci spodziewają się raczej przejścia na kolektywne systemy, w których jednostki będą współpracowały w celu ciągłego zdobywania wiedzy i uczenia się przez całe życie. Jeśli ewolucja człowieka może nam coś powiedzieć na ten temat, to warto mieć na uwadze, że cywilizacja stworzona przez nasz gatunek rozwinęła się do obecnego stopnia w dużej mierze właśnie dzięki komunikacji i dzieleniu się wiedzą przez tysiące lat.