Cała mieścina będzie korzystać z energii z piasku. Ruszą testy osobliwego akumulatora

Świat pędzi do przodu, a wraz z nim technologie magazynowania energii. Nadwyżki z generacji można spożytkować nie tylko w elektrowniach szczytowo-pompowych, ale także w postaci ciepła gromadzonego w… piasku. W niewielkiej fińskiej mieścinie powstanie bardzo ciekawa konstrukcja, która ustabilizuje tamtejszą sieć elektroenergetyczną. Jak dokładnie ona zadziała?
W Pornainen powstanie bateria piaskowa, która będzie owocem współpracy pomiędzy Polar Night Energy i Loviisan Lämpö / zdjęcie: Marjaana Malkamäki, Polar Night Energy, mat. prasowe

W Pornainen powstanie bateria piaskowa, która będzie owocem współpracy pomiędzy Polar Night Energy i Loviisan Lämpö / zdjęcie: Marjaana Malkamäki, Polar Night Energy, mat. prasowe

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o podpisaniu umowy pomiędzy Polar Night Energy i firmą ciepłowniczą Loviisan Lämpö świadczącej usługi dla niedużej gminy wiejskiej Pornainen w południowej Finlandii. W ramach umowy zostanie wybudowana w niewielkiej miejscowości bateria piaskowa o mocy 1 MW, która będzie w stanie zgromadzić nawet do 100 MWh energii cieplnej. Będzie to jedna z największych tego typu konstrukcji.

Czytaj też: O tym źródle energii mówi się za mało. Znamy je od dawna i jest lepsze niż wodór

Po co małej gminie zamieszkałej przez 5 tysięcy osób tak specyficzny obiekt energetyczny? Jak się dowiadujemy z komunikatów prasowych, chodzi tutaj nie tylko o ekologię i redukcję emisji gazów cieplarnianych z pobliskiej elektrociepłowni węglowej, ale także o stabilizację sieci elektroenergetycznej. Coraz większy udział paneli słonecznych i turbin wiatrowych w miksie sprawia, że bardzo często dochodzi do nagłych skoków napięcia w sieci i nadprodukcji energii.

Dyrektor generalny Polar Night Energy Tommi Eronen i dyrektor generalny Loviisan Lämpö Mikko Paajanen planują nową baterię piaskową dla sieci ciepłowniczej Pornainen / zdjęcie: Marjaana Malkamäki, Polar Night Energy, mat. prasowe

W Finlandii będą korzystać z energii cieplnej uzyskanej z piasku. Jak to zadziała?

W przypadku powstania baterii piaskowej nadwyżki mogą być wykorzystywane do podgrzewania kruszywa. Następnie w przypadku niedoborów energii w sieci lub zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, bateria byłaby stosowana jako dodatkowe źródło zasilania. Projektowana konstrukcja ma być na tyle duża, że z „pojedynczego nagrzania piasku” wystarczy na dostawy ciepła dla gminy przez jeden miesiąc w okresie letnim i jeden tydzień w miesiącach zimowych.

Bateria piaskowa ma mieć formę dużego cylindra o 13 metrach wysokości i 15 metrach szerokości. Budowa i testy instalacji potrwają 13 miesięcy – informują przedstawiciele Polar Night Energy i elektrociepłowni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wiosnę 2025 roku mieszkańcy Pornainen będą mogli chwalić się niezwykle innowacyjną i rekordową pod względem wielkości instalacją.

Czytaj też: Siła potężnych ogniw wystrzeliła do góry. To ostatnia prosta do czystego źródła energii

Przykład fińskiej baterii jest doskonałym dowodem na to, że czasami najłatwiej dąży się do realizacji nowatorskich rozwiązań w skali nieco mniejszej (lokalnej). Sprzyjająca współpraca miejscowej ciepłowni oraz energetycznego start-upu może jeszcze zostać powtórzona w wielu innych lokalizacjach. Miejmy przynajmniej na to taką nadzieję.