Te materiały zmieniają kształt. Po raz pierwszy uzyskano je w nanoskali z wykorzystaniem tej technologii 

Czworościan ścięty to nazwa stosowana względem wielościanu półforemnego posiadającego 18 krawędzi i 12 wierzchołków. I choć już wcześniej wytwarzano takowe w nanoskali, to tym razem naukowcy postawili na nietypowe rozwiązanie.
Te materiały zmieniają kształt. Po raz pierwszy uzyskano je w nanoskali z wykorzystaniem tej technologii 

Nietypowe dla takich zastosowań, rzecz jasna, ponieważ druk 3D wydaje się już na stałe zakorzeniony w codziennym życiu. Badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili sprawdzić, czy z udziałem tej technologii możliwe będzie utorowanie drogi do materiałów zmieniających kształt.

Czytaj też: Akumulator ekstremalnie giętki to nie blef. To tutaj zrodził się zdumiewający materiał

O kulisach przeprowadzonych eksperymentów piszą teraz w Nature Communications, wyjaśniając, że czworościany ścięte faktycznie da się uzyskać dzięki drukowi 3D, co nie było to tej pory potwierdzone. Nawet niewielkie zmiany kształtu mogą wpływać na ostateczne właściwości materiału. Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego na przykład kryształ wykonany z nanołożysk kulkowych będzie układał się inaczej niż ten składający się z nanokostek. W obu przypadkach właściwości będą zgoła odmienne.

Materiały zdolne do zmieniania kształtu mogłyby zostać wykorzystane między innymi w fotowoltaice, lotnictwie czy komputerach

Jak przebiegało całe przedsięwzięcie? Jego uczestnicy zaczęli od stworzenia dziesiątków tysięcy wspomnianych nanocząstek z użyciem druku 3D. Następnie wymieszali je tak, aby powstał roztwór, a następnie rozpoczęli obserwacje. Dzięki tym ostatnim uwiecznili samoorganizację śledzonych obiektów, które łączyły się w różnego rodzaju struktury krystaliczne. Zachodzące zmiany były naprawdę dynamiczne: nowe wzory geometryczne pojawiały się w ciągu zaledwie kilku minut.

Czytaj też: Mózg z drukarki 3D? Ta technologia pozwoli zajrzeć do naszej głowy

Możliwości płynące z druku 3D są ogromne, szczególnie w zakresie nadawania takim obiektom założonego kształtu. Wyniki ostatnich eksperymentów świetnie to potwierdzają. Jeśli chodzi o konkretne zastosowania, to autorzy wymieniają chociażby tworzenie powłok paneli słonecznych, które samodzielnie ustawiałyby się tak, aby wytwarzać jak najwięcej energii. Inna koncepcja obejmuje hydrofobowe folie montowane na skrzydłach i oknach samolotów, zapewniając im odporność na zamarzanie czy parowanie. W kontekście elektroniki mówi się z kolei o nowych typach pamięci komputerowej.