Windows 10 – nowa aktualizacja wprowadza praktyczną nowość

Choć mogłoby się wydawać, że Microsoft stawia już wyłącznie na Windows 11, nie zapomina o poprzedniku. Windows 10 otrzymał aktualizację KB5034843, która nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także dodaje wygodne rozwiązanie. Czym zaskakuje nas producent?
Windows 10
Windows 10

Aktualizacje Windows często coś zepsują, ale na szczęście nie jest to reguła. Bezpieczeństwo ostatniej mogę potwierdzić osobiście – zainstalowałem ją i póki co nie zauważam żadnych negatywnych zmian. Jeśli zatem chcesz wprowadzić KB5034843, zajrzyj po prostu do Windows Update – już tam na Ciebie czeka. Jest to aktualizacja opcjonalna, a więc nie musisz tego robić. A czego spodziewać się po jej wprowadzeniu?

Windows 10 KB5034843 – lista zmian i nowości

Microsoft zaimplementował w Windows 10 funkcję znaną już z Windows 11. Jest to możliwość udostępniania plików bezpośrednio do takich aplikacji, jak WhatsApp, Facebook lub Gmail. W tym celu należy po prostu kliknąć na wybrany plik lub zaznaczyć adres i z menu kontekstowego wybrać opcję “Udostępnij”. Wspomniane aplikacje pojawią się na liście docelowej, jednak oczywiście pod warunkiem, że zostały wcześniej zainstalowane w systemie. W przypadku WhatsApp komunikator musi mieć wsparcie dla danego formatu plików. Microsoft poinformował, że w kolejnej aktualizacji pojawi się wsparcie dla wysyłania bezpośrednio na platformę X.

Aktualizacja wprowadza zmiany do narzędzia Windows Backup. Zostaje ono wycofane w tło, czyli nie będzie już indeksowane w wyszukiwarce ani menu Start. Microsoft rozwiązał też bug polegający na tym, że gry nie pozostawały na dysku dodatkowym, nawet jeśli określono dodatkową lokalizację. Inna godna uwagi nowinka w Windows 10 KB5034843 dotyczy aplikacji Windows Backup. Po zainstalowaniu aktualizacji narzędzie nie będzie już indeksowane przez menu Start ani przez wyszukiwanie. Poprawiono również logowanie do sesji wirtualnego pulpitu Azure, a także niektóre problemy z wyświetlaniem ustawień połączenia internetowego w Edge oraz logowaniem z Windows Hello dla biznesu.

Czytaj też: Jak szybko da się zainstalować Windows 10? Nie uwierzysz, jaki jest nowy rekord

Microsoft informuje, że pozostały dwa nienaprawione problemy. Oba dotyczą nieprawidłowego położenia ikonki Copilota, a więc są to problemy czysto kosmetyczne, nie mające żadnego wpływu na komfort użytkowania systemu Windows 10.