Ten drapacz chmur jest wyjątkowy. Niestraszne mu nawet potężne trzęsienie ziemi

Mori JP Tower to nowy najwyższy drapacz chmur Japonii. Wznosi się na wysokość 325,2 m i wzbogaca panoramę Tokio o nietuzinkową bryłę, zaprojektowaną tak, aby zmniejszać zużycie energii z sieci miejskiej, zachowując cechy zrównoważonego rozwoju i być odpornym na aktywność sejsmiczną.
Widok na Tokio z Mori JP Tower /Fot. Pelli Clarke & Partners

Widok na Tokio z Mori JP Tower /Fot. Pelli Clarke & Partners

Mori JP Tower został zaprojektowany przez Pelli Clarke & Partners i znajduje się w inwestycji Azabudai Hills, rozwijającej się nowej dzielnicy pełnej terenów zielonych, w której znajdują się również budynki Heatherwick Studio oraz dwa inne wieżowce.

Czytaj też: W Szwajcarii powstaje najwyższy budynek z drukarki 3D na świecie. Wyobraźcie sobie koncert w tym miejscu

Wyjątkowy drapacz chmur w niesamowitej części Tokio

Nowy drapacz chmur ma przeszkloną fasadę i ogólną formę mającą nawiązywać do kształtu oraz symetrii kwiatu lotosu, z koroną z czterech zakrzywionych szklanych “płatków”. Jego zewnętrzna część jest ozdobiona pasmami zintegrowanego oświetlenia zaprojektowanego przez amerykańską firmę L’Observatoire International. Wieżowiec ma 64 piętra, które mieszczą przestrzeń mieszkalną i biurową, a firma hotelarska Aman oznaczyła 11 najwyższych pięter jako luksusowe Aman Residences.

Czytaj też: Nowy Jork tonie. Niepokojący wpływ słynnych drapaczy chmur odkryto dopiero teraz

Chociaż Mori JP Tower jest najwyższym drapaczem chmur w Japonii, nie jest to najwyższa konstrukcja kraju – ten zaszczyt należy do wieży telewizyjnej i widokowej Tokyo Skytree, który na 634 m wysokości. Wyższa od Mori JP Tower jest także Tokyo Tower, wieża telewizyjno-radiowa z punktem obserwacyjnym położona w parku Shiba. Oba obiekty pełnią funkcję wież nadawczych i obserwacyjnych, ale nie są uwzględniane przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat w rankingach wysokości, ponieważ nie spełniają progu zajętości co najmniej 50 proc.

Drapacz chmur Mori JP Tower to najwyższy wieżowiec Japonii /Fot. Pelli Clarke & Partners

W skali globalnej Mori JP Tower znajduje się dopiero na 134. miejscu na świecie, ale należy pamiętać o wyzwaniach związanych z budową w tak sejsmicznie niestabilnym obszarze jak Tokio. Według dewelopera, Mori JP Tower może normalnie funkcjonować nawet podczas trzęsienia ziemi porównywalnego z tym, które wystąpiło w regionie Tōhoku w 2011 r.

Widok na Mori JP Tower i całą dzielnicę Azabudai Hills /Fot. Pelli Clarke & Partners

Aby drapacz chmur przetrwał w takich okolicznościach, stalowe rury konstrukcyjne wypełniono betonem o wysokiej wytrzymałości i zainstalowano szereg amortyzatorów w celu amortyzacji wstrząsów. Wieżowiec ma schron awaryjny zdolny do pomieszczenia maksymalnie 3600 osób, a także magazyn zaopatrzenia w pomoc w przypadku klęsk żywiołowych.

Mori JP Tower zniesie nawet trzęsienie ziemi o sile 9,1 stopni w skali Richtera /Fot. Pelli Clarke & Partners

Projekt Azabudai Hills otrzymał certyfikat LEED Platinum za cechy zrównoważonego rozwoju. Cała energia elektryczna Mori JP Tower pochodzi z odnawialnych źródeł energii, ciepło jest odzyskiwane z kanalizacji, woda deszczowa jest magazynowana i oczyszczana do nawadniania zieleni, a ścieki z domów będą gromadzone i wykorzystywane w łazienkach na piętrach biurowych.

Możliwość zaprojektowania miasta w mieście w Tokio w ciągu ostatniej dekady była zaszczytem. Kierowani przez zespół wizjonerów z Mori Building, z dumą realizujemy Azabudai Hills: postępowe, zrównoważone i transformujące miejsce docelowe – współczesną miejską wioskę. Fred Clarke z Pelli Clarke & Partners