W Szwajcarii powstaje najwyższy budynek z drukarki 3D na świecie. Wyobraźcie sobie koncert w tym miejscu

W Szwajcarii znajduje się najwyższy szczyt Europy – Jungrau, a do końca bieżącego roku stanie tam także najwyższy na świecie budynek wytworzony z drukarki 3D. Celem Tor Alva jest tchnięcie nowego życia w podupadającą wioskę.
Najwyższy na świecie budynek z drukarki 3D powstaje w Szwajcarii /Fot. DBT

Najwyższy na świecie budynek z drukarki 3D powstaje w Szwajcarii /Fot. DBT

Tor Alva, potocznie nazywana Weisser Turm (Białą Wieżę), powstanie wzdłuż przełęczy Julier w odległej wiosce Mulegns w Szwajcarii. Budynek zaprojektowany dla Fundazium Origen będzie składał się z 32 drukowanych elementów betonowych i ma wznosić się na imponujące 30 metrów.

Czytaj też: Druk 3D w nanoskali, czyli jak zrealizować marzenie o samochodach elektrycznych ładowanych w ciągu kilku sekund

Na oficjalnej stronie projektu czytamy:

Tor Alva opowiada o bogatej historii kulturalnej Mulegns i okolic. Jako cel kulturalny promuje łagodną, ale treściwą turystykę. Duże części wieży zostaną zbudowane przy udziale partnerów branżowych z regionu. W ten sposób wieża wnosi cenne umiejętności cyfrowe do regionów górskich i wspiera lokalny handel.

Najwyższy budynek z drukarki 3D na świecie powstaje w małej szwajcarskiej wiosce

Wieża została zaprojektowana jako wielofunkcyjna przestrzeń dla instalacji artystycznych, muzycznych i teatralnych. Ma pięć pięter, a spiralna, długa sekwencja kolumn prowadzi gości do kameralnej sceny na najwyższym poziomie, gdzie mogą odbywać się koncerty, maksymalnie z udziałem 45 osób.

Czytaj też: Brąz, stal i druk 3D. Połączenie, jakiego się nie spodziewaliśmy i którego potrzebowaliśmy

Zaprojektowana przez architektów Benjamina Dillenburgera i Michaela Hansmeyera, Tor Alva nie mogłaby powstać, gdyby nie postępy w dziedzinie druku 3D, pozwalającego na tworzenie obiektów z różnych materiałów w jednym procesie.

30-metrowy budynek z drukarki 3D powstaje w szwajcarskiej wiosce Mulegns /Fot. DBT

Tor Alva zostanie wydrukowana w 3D przy użyciu procesu wytłaczania betonu opracowanego wspólnie z ETH Zürich. Specjalny robot sukcesywnie nakłada przez dyszę cienkie warstwy miękkiego betonu, tylko tam, gdzie jest to konieczne. Materiał jest na tyle miękki, że łączy się ze sobą i tworzy jednorodne komponenty, a jednocześnie twardnieje na tyle szybko, że utrzymuje kolejne warstwy. Proces ten nie wymaga już żadnego szalunku.

Tor Alva – wizualizacja /Fot. DBT
Na najwyższym piętrze Tor Alva będą odbywać się koncerty /Fot. DBT

Wydrukowane w 3D kolumny Tor Alva zostaną wzmocnione zarówno poziomymi, jak i pionowymi prętami zbrojeniowymi, zapewniając wytrzymałość konstrukcyjną przy jednoczesnym zachowaniu pustego rdzenia, aby zmniejszyć wagę i zaoszczędzić beton. Tor Alva o całkowitej wysokości 30 m (łącznie z podstawą) będzie najwyższą wieżą wydrukowaną w 3D na świecie.

Wieżę zaprojektowano tak, aby ucieleśniała zasady obiegu zamkniętego i ponownego wykorzystania, torując drogę zrównoważonym praktykom architektonicznym w przyszłości. Będzie można ją bez problemu zdemontować i postawić w innym miejscu, co jest planowane w okolicach 2029 roku.

Projektowanie Tor Alva rozpoczęło się w 2021 r., a budynek miał zostać ukończony do 2022 r. Obecnie trwa druk 3D, a oficjalne otwarcie wieży dla turystów ma odbyć się jeszcze w tym roku.