Notatnik coraz bardziej jak Word. Otrzymuje właśnie kolejne zaawansowane funkcje

Notatnik towarzyszy systemom Windows od zawsze. A konkretnie – od roku 1985, kiedy to pojawił się wraz z wersją 1.0. Pomimo czterdziestki na karku wciąż jest niezwykle funkcjonalny, a Microsoft w ostatnich latach rozwija go, dodając mu dodatkowe możliwości. Dwie kolejne zaczynają go upodabniać do edytora tekstu Word.
Notatnik
Notatnik

Po usunięciu z systemu Wordpada to właśnie Notatnik pozostał jednym wbudowanym w system Windows 11 narzędziem do pisania. Niedawno otrzymał wsparcie dla zakładek, ale na tym nie koniec. Kolejne nowe narzędzia są już w drodze, a ich zastosowanie naprawdę ułatwi życie każdemu użytkownikowi.

Notatnik ze sprawdzaniem pisowni oraz autokorektą

Od razu zaznaczę, że nie są to jeszcze nowości dostępne dla wszystkich, a osób biorących udział w programie Windows Insider. Na kanałach Dev oraz Canary pojawiła się możliwość pobrania nowej wersji Notatnika z Microsoft Store. Po jej pobraniu i wprowadzeniu zyskuje on funkcję autokorekty, sprawdzania pisowni oraz podpowiadania słów. Ta wersja ma numer 11.2402.18.0. Zmiany wprowadzana są automatycznie, a użytkownik nie musi niczego zmieniać w ustawieniach. Instalujesz – i działa.

Wraz z nową funkcją sprawdzania pisowni pojawia się także skrót klawiaturowy, który ją uruchamia: Shift+F10. Natomiast proponowane poprawki w tekście pojawiają się, gdy najedzie się kursorem nad wybrane słowo. Jak podaje Microsoft na swoim blogu, nowości związane z pisownią dostępne są w wielu językach, można zatem spodziewać się również polskiego. Podobnie jak w Wordzie, tutaj także można oznaczyć słowa, jakie będą dodane do słownika. Pomoże to w sytuacji, gdy używa się nazw własnych.

Cocreator

Czytaj też: ChatGPT pojawia się w starym, dobrym Notatniku. Cocreator to kolejne zasilenie Windowsa przez SI

Co ciekawe – Notatnik może sprawdzić także poprawność kodu programistycznego. Jednak opcja ta nie jest włączona domyślnie, trzeba ustawić ją w ustawieniach aplikacji. Wszystko to brzmi bardzo praktycznie i upodabnia Notatnik do Worda. Należy jednak pamiętać, że nowości są dopiero we wczesnej wersji i mogą działać w sposób niedoskonały.