Speedometer -najwięksi łączą siły, aby wybrać najszybszą przeglądarkę

Każda przeglądarka – czy to Firefox, Chrome czy Safari – chwali się tym, że jest najlepsza. Komu wierzyć? Ich producenci postanowili wspólnie stworzyć benchmark, który raz na zawsze rozwieje wszelkie wątpliwości. Oto Speedometr 3.0. Jak działa i gdzie go szukać?
Speedometer
Speedometer

Apple, Google, Microsoft, Mozilla to najwięksi gracze na rynku przeglądarek, którym depcze po piętach Opera oraz producenci niezależni, jak Brave. Każdy stara się skusić do siebie użytkowników, oferując im funkcje, jakich nie mają inni. Od lat liderem jest Chrome, ale czy przeglądarka Google’a jest rzeczywiście najszybsza? Teraz każdy będzie mógł przeprowadzić osobiste testy.

Speedometer 3.0 – prawdziwy obraz rynku przeglądarek

Nowy Speedometer działa z wszystkimi silnikami używanymi w przeglądarkach, czyli Blink/V8, Gecko/SpiderMonkey oraz WebKit/JavaScript. Jednak szybkość działania przeglądarki zależy także od innych jej elementów, jak choćby szybkość renderowania grafik, ładowania poszczególnych elementów czy optymalizacji kodu. Benchmark ma za zadanie zaprezentować wyniki działania danej przeglądarki pod każdym względem.

Ponieważ w jego powstaniu maczali palce wszyscy, można spodziewać się, że wyniki będą naprawdę miarodajne. Podczas testu mierzy między innymi używanie DOM (Document Object Model), frameworków opartych na JavaScript UI, edytory WYSWIG oraz renderowanie. Cały test składa się z 580 kroków, a więc jego wykonanie może zająć nawet kilkanaście minut.

Czytaj też: Internet – czy da się z niego zniknąć? Oto, co możesz zrobić w tym celu

Wyniki testów będą nie tylko ciekawe dla samych użytkowników, ale również deweloperów i twórców aplikacji webowych. Jeśli chcesz przekonać się osobiście o jego możliwościach, wystarczy przejść na tę stronę i po prostu kliknąć na przycisk “Start test”. Uprzedzam jednak, że należy uzbroić się w cierpliwość.