Zmiana zdjęcia czy grafiki w animację 3D? Ze Stability AI to żaden problem

Wyobraź sobie, że masz grafikę, a na niej na przykład konia. Kilka kliknięć – i widzisz pełnowymiarowe zwierzę, które biega, skacze i chodzi. Takie właśnie rozwiązanie proponuje nowy model sztucznej inteligencji, zaprezentowany przez Stability AI. Kolejna mała rewolucja właśnie się dokonuje.
StabilityAI

fot.: StabilityAI

Sztuczna inteligencja rozwija się na naszych oczach i zaczyna osiągać niezwykłe rezultaty. Najpierw były wszechwiedzące czatboty, potem generatory grafik, następnie materiałów wideo (SoraAI), a teraz kolejna propozycja pt. “Co jeszcze może SI?” A na tym na pewno jeszcze nie koniec…

Stability AI – pokazujesz i masz. Proste, prawda?

Zaprezentowany przez Stability AI model nazywa się Stable Video 3D (SV3D) i ma na celu maksymalnie uprościć tworzenie materiałów wideo 3D. A robi to, zmieniając obrazki 2D w grafiki w pełnym 3D. Wykorzystuje do tego dwa komponenty: SV3D_u oraz SV3D_p. Całość opiera się na Stable Video Diffusion i eksploruje możliwości technologii trójwymiarowej. Tworzy model przy użyciu oprogramowania, które można by nazwać kamerą – okrąża obiekt 2D, tworząc jego wersję 3D.

Użytkownicy płatni Stability AI mogą używać nowego modelu w celach komercyjnych, prywatni będą mieli ograniczone możliwości. Co ciekawe – nie jest to pierwszy taki model. W grudniu 2023 roku zaprezentowano Stable Zero 123, wykonujący podobne zadania. Jednak nowy ma znacznie bardziej zaawansowane możliwości.

Stability AI

Czytaj też: Sztuczną inteligencję czeka przyszłość jak z popularnego serialu. Eksperci potwierdzają

Aby zyskać dostęp do nowego modelu, trzeba mieć płatne członkostwo, które kosztuje 20 dolarów miesięcznie, a więc niedrogo. Użytkownicy niekomercyjni mogą skorzystać z Hugging Face. Nowy język korzysta z “novel view synthesis” (NVS). To rozwiązanie odpowiadające za pracę wspomnianej kamery, co umożliwia tworzenia realistycznych modeli 3D wraz z możliwością tworzenia krótszych klipów wideo z ich udziałem.

Stable Video 3D (SV3D) odpowiada kompleksowo za trójwymiarowość obiektu – zaczynając od tekstur, kończąc na oświetleniu i kolorystyce. Z pewnością to rozwiązanie znajdzie szerokie zastosowanie w branży reklamowej. Może również posłużyć do tworzenia filmów animowanych. Tak więc otwierają się przed nami kolejne bogate możliwości twórcze.