Armia USA rozwiązała jeden z koszmarów wojny, czyli GOBLN w akcji

Mimo upływu dekad od zastosowania pierwszych współczesnych min lądowych z materiałami wybuchowymi, armie całego świata nadal muszą przeznaczać ogromne środki, aby je zwalczać. Armia USA chce uprościć i przyspieszyć ten proces, stawiając na system GOBLN.
Armia USA rozwiązała jeden z koszmarów wojny, czyli GOBLN w akcji

Armia USA rozwija system GOBLN do bezpiecznej neutralizacji min lądowych

Miny lądowe to nic innego, jak pułapki, które ludzkość stosuje od tysięcy, a zapewne nawet dziesiątek tysięcy lat we wzajemnych wojnach. Kiedyś sprowadzały się do drewnianych i metalowych instalacji o wielkości dłoni, które raniły stopy żołnierzy, ale wraz z odkryciem wspaniałych możliwości czarnego prochu, zaczęły nabierać charakteru znanego nam po dziś dzień. Te współczesne, tradycyjne miny powstały już w drugiej połowie XIX wieku, a ich aktywacja jest ciągle identyczna, jak dawniej, bo zastosowany w nich zapalnik wysokowybuchowej mieszanki wymaga fizycznej ingerencji z zewnątrz.

Czytaj też: H-20 porażką? USA bagatelizują chiński bombowiec nowej generacji

Miny lądowe same w sobie są cennym elementem uzbrojenia, bo tylko ich ciężar stanowi problem w efektywnym rozmieszczeniu. Mogą być używane przede wszystkim w akcjach obronnych oraz zabezpieczaniu odwrotu, a ich zaawansowanie sprawia, że są skuteczne zarówno przeciwko ludzkiemu personelowi, jak i pojazdom. Problem w tym, że raz rozstawiona mina lądowa pozostanie w tym samym miejscu aż do momentu eksplozji. Nie ważne, czy wojna będzie trwać kolejne lata, czy zakończy się za kilka dni.

Problem z minami jest więc na tyle duży, że Armia USA postanowiła rozwinąć innowacyjne rozwiązanie tego problemu, które ma zwiększyć bezpieczeństwo oraz efektywność jednostek wojskowych podczas działań w strefach konfliktów. Efektem tych prac jest system Ground Obstacle Breaching Lane Neutralizer (GOBLN), czyli zaawansowane urządzenie zaprojektowane do wykrywania i neutralizowania min lądowych z bezpiecznej odległości, które integruje w sobie kilka kluczowych komponentów, aby skutecznie zwalczać zagrożenie stwarzane przez miny lądowe.

Czytaj też: USA nakłada sankcje na chiński uniwersytet. Naukowcy są blisko stworzenia przełomowego napędu

GOBLN jest wyposażony w system wyrzutni moździerzowej zamontowanej na pojeździe, małego drona latającego do wykrywania min oraz specjalistyczną amunicję zaprojektowaną do ich neutralizacji. Takie połączenie zostało niedawno przetestowane na poligonie w praktyce, realizując misje neutralizacji min. Podczas tych testów miny były strategicznie umieszczane, aby ocenić, jak efektywnie system może uszkodzić zapalniki lub spowodować bezpieczną eksplozję.

Czytaj też: Katastrofa lotnictwa USA. Najlepszy bombowiec może być za stary, kiedy w pełni rozwinie skrzydła

Efektywność systemu GOBLN została zademonstrowana poprzez ponad 250 strzałów moździerzowych skierowanych na cele. To o tyle ważne, że rozwój tego systemu to tylko jedno z wielu pionierskich działań podejmowanych przez Armię USA w odpowiedzi na współczesne zagrożenia i wyzwania. W miarę kontynuacji testów i doskonalenia systemu szanse na to, że GOBLN stanie się integralną częścią arsenału amerykańskiej armii po prostu rosną. System ten nie tylko reprezentuje technologiczny skok w bezpiecznym usuwaniu min lądowych, ale również podkreśla zaangażowanie armii w ochronę bezpieczeństwa swojego personelu w niestabilnych środowiskach.