Samoloty na pokładzie Fujian. Chiny sprawdzają swój diament wśród okrętów

Chiny są na dobrej drodze, aby znacznie przechylić szalę potęgi bojowej na swoją stronę w regionie Indo-Pacyfiku. Regularnie informacje na temat lotniskowca Fujian, które teraz obejmują konkretne samoloty, tylko nam o tym przypominają.
Chiny mają potężny lotniskowiec Fujian
Chiny mają potężny lotniskowiec Fujian

Chiny oraz ich lotniskowiec. Oto wgląd w przyszłość lotniczego skrzydła

Po zwodowaniu lotniskowca Fujian (Typ 003) w czerwcu 2022 roku Chiny potwierdziły, że też są w stanie tworzyć wielkie okręty o zaawansowanych funkcjach. Ba, Fujian to nie byle okręt, a mogąca wypierać ponad 80000 ton pływająca baza o długości 316 metrów i szerokości 76 metrów, jeśli idzie o pokład lotniczy. Nie jest to wprawdzie aż tak zaawansowany lotniskowiec, jak amerykański Gerald R. Ford, bo Chiny ciągle muszą wykorzystywać konwencjonalny napęd (8 kotłów i 4 wały napędowe z turbinami parowymi o mocy ponad 220000 KM) zamiast nuklearnego, ale z drugiej strony na pokładzie lotniskowca jest już bardzo nowocześnie.

Czytaj też: Chiny mają nowy elektryczny samochód. Przejedziesz nim 1000 km bez ładowania

Ten aktualnie wyposażany lotniskowiec Chin ma dostęp do trzech elektromagnetycznych katapult, którymi będzie posyłał samoloty na misje. Tak się składa, że najnowsze zdjęcia zapewniają nam wgląd w to, jakie samoloty mogą składać się na kompletne skrzydło lotnicze tego lotniskowca. Niedawno na pokładzie tego lotniskowca znalazły się dwie makiety myśliwców Shenyang J-15, które w wersji zmodyfikowanej (J-15T) mogą być podstawą dla tego lotniskowca. Obecność J-15D przeznaczonego do walki elektronicznej świadczy z kolei o potencjale lotniskowca do pełnienia skomplikowanych ról bojowych.

Czytaj też: Chiny potęgą wojskową w nowym miejscu. Amerykańscy wojskowi alarmują

Widok odrzutowca szkolnego JL-10 sugeruje również dążenie Chin do stworzenia wariantu przystosowanego specjalnie do lotniskowców, czyli JL-10J, co jest zgodne ze strategią PLAN polegającą na usprawnieniu szkolenia pilotów i operacji na pokładzie lotniskowca. Na pokładzie Fujian znalazła się także makieta morskiej wersji myśliwca stealth Shenyang J-35, który ma działać obok J-15 i realizować bardziej wymagające misje z racji swojego projektu stealth. Wisienką na torcie była z kolei makieta samolotu wczesnego ostrzegania KJ-600, co wskazuje na zamiar Chin do integracji kompleksowych zdolności nadzoru i zarządzania bitwami powietrznymi.

Czytaj też: Ta technologia zaburzyła równowagę sił. Jak Chiny nadepnęły na odcisk USA?

Aktualnie Chiny mają zamiar wprowadzić lotniskowiec Fujian do służby w 2025 roku. Samo wdrożenie takiego okrętu z wszechstronnym i potężnym skrzydłem lotniczym niewątpliwie odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłej dynamiki morskiej w regionie.