Znowu straszą podwyżkami cen dysków SSD. Ale tym razem to sprawdzone informacje

Pierwsze informacje o tym, że ceny dysków SSD skoczą mocno w górę, pojawiły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Trzeba przyznać, że mimo straszenia nie odnotowano tego zjawiska. Kolejne tego typu wieści można by zignorować, gdyby nie fakt, że tym razem pochodzą od dwóch popularnych producentów nośników.
SSD
SSD

Zaznaczę od razu na początku – producenci nie przesłali tych wiadomości do mediów, ale do swoich kontrahentów. W jakiś sposób dostały się one w ręce tajwańskiej kompanii analitycznej TrendForce, która udostępniła je szerzej. I tym razem sprawa wygląda znacznie poważniej.

Ceny dysków SSD w górę. To już pewne

Wosobno przesłanych wiadomościach Western Digital oraz Seagate informują swoich kontrahentów oraz niektórych klientów, że w najbliższym czasie ceny dysków twardych zostaną podniesione. W przypadku Seagate powodem jest rosnące zapotrzebowanie rynku, któremu nie są obecnie w stanie podołać możliwości produkcyjne, jakimi dysponuje producent. Dlatego nie tylko ceny idą w górę, ale także wydłuża się czas oczekiwania na zamówione nośniki SSD. Western Digital tłumaczy natomiast konieczność podwyżek tym, że zakłócone są łańcuchy dostaw.

Co to oznacza w praktyce? Oczywiście fakt, że osoby kupujące dysk SSD w sklepie zapłacą za niego drożej. Ale nie zapominajmy, że są one również elementami laptopów i dekstopów, dlatego również ich ceny będą musiły się podnieść. Zmiany cen mają zostać wdrożone jeszcze w tym kwartale.

Tani zewnętrzny dysk SSD z czytnikiem linii papilarnych, zewnętrzny dysk SSD z czytnikiem linii papilarnych, zewnętrzny dysk SSD z czytnikiem, dysk SSD z czytnikiem

Czytaj też: Tanio już było? Ceny dysków SSD wystrzelą jak z katapulty

A co z innymi producentami nośników SSD? Póki co z ich strony nie ma żadnych wiadomości tego typu, ale skoro największe marki decydują się na podwyżki, trudno oczekiwać, aby mniejsze nie zrobiły w najbliższym czasie tego samego. Niestety, najgorsze jest to, że nie wiemy o ile skoczą ceny. Wcześniejsze, niepotwierdzone pogłoski mówiły nawet o 50%, ale nie sądzę, aby ceny skoczyły do góry aż tak mocno.

Tak czy owak – jeśli masz w planach zmianę dysku SSD na nowy, lepiej z tym nie zwlekać.