Google obiecuje, że Incognito w Chrome będzie naprawdę Incognito. A kiedy?

Gdy w 2008 roku ruszało Chrome, Google dodało w jednej z pierwszych wersji tryb prywatny, czyli Incognito. Gdy przeglądasz w nim sieć, wówczas strony nie są zapamiętywane ani dodawane do historii, ponadto ma być całkowicie prywatnie. Jak się jednak okazało, była to fałszywa obietnica. Dopiero teraz ma być tak, jak powinno od początku.
Google Chrome
Google Chrome

W ciągu lat od premiery przeglądarki tryb Incognito był wielokrotnie krytykowany za tylko częściową ochronę danych oraz prywatności. Ostatnia głośna sprawa na tym tle miała miejsce w 2020 roku, gdy trzy osoby oskarżyły Google’a o pozyskiwanie danych użytkowników korzystających z trybu prywatnego. Dane te miały być następnie wykorzystywane przez internetowego giganta do profilowania reklam. Oskarżyciele zażądali 5 mld dolarów rekompensaty. Sprawa wciąż się toczy, a Google podjął kroki, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Chrome w końcu całkowicie prywatne?

Sprawa z 2020 roku sprawiła, że Google zaczął się chronić przed podobnymi pozwami. W tym celu niezbędne było wprowadzenie pewnych zmian do mechanizmów przeglądarki. Pierwszą – de-identyfikacja milionów danych pozyskanych od użytkowników korzystających z Chrome w trybie Incognito. Czyli dane pozostaną, ale nie będzie można przypisać ich do konkretnych osób (na tym opierał się niewprowadzony ostatecznie w życie projekt “Kohort” sprzed paru lat). Drugą – zmianę tekstu wyświetlanego po przełączeniu się użytkownika na tryb prywatny.

Trzecia to wprowadzenie opcji automatycznego blokowania ciasteczek firm trzecich w przeglądarce. Dlatego właśnie widzimy suwak na głównej stronie Incognito, którym możemy ją włączyć/wyłączyć. Wszystkie te zmiany zostały już wprowadzone, ale czy ochronią Google’a przed wysoką karą?

Chrome

Czytaj też: Chrome gotowe na komputery ze Snapdragonem. Ma być mocno

Trudno powiedzieć, ponieważ wyrok w sprawie jeszcze nie zapadł. Bardziej istotne jest jednak to, że nowości związane z ochroną prywatności będą wykorzystane przez wszystkich użytkowników Chrome, co znacznie poprawi globalne bezpieczeństwo.