Huawei nie chce iść w ślady Microsoftu. Planuje stać się trzecią potęgą rynku mobilnego

Bill Gates uczciwie przyznał, że Microsoft przespał rewolucję smartfonową, co dla Huawei stało się przykładem na to, czego nie robić, aby mieć coś do powiedzenia na rynku. A chociaż marka ta cierpi na skutek amerykańskich sankcji, trzyma się mocno – i zapowiada, że chce stanowić konkurencję dla iOS oraz Androida.
Huawei
Huawei

W chwili obecnej rynek mobilny można podzielić na dwa segmenty: w jednym urządzenia pod kontrolą Androida, a w drugim – iOS. Trzeba przyznać, że nie jest to jakiś specjalnie duży wybór, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na ewentualną alternatywę. A taką właśnie chce nam dać Huawei.

Czy HarmonyOS zawojuje globalny rynek? Huawei w to wierzy

Jeszcze pięć lat temu Huawei rozwijało się prężnie na całym świecie. Jednak gdy w 2019 roku zaczęła się wojna gospodarcza pomiędzy USA a Chinami, to właśnie ta marka padła pierwszą ofiarą sankcji. Jej sprzęt został zakazany przez władze większości krajów zachodnich, a Google zabronił korzystania ze swojego sklepu z aplikacjami oraz Androida. Trzeba przyznać, że był to dla Huawei cios, który znacznie namieszał w jej planach i strategii rozwoju.

Można powiedzieć – kiedyś to było, a jak jest teraz? W chwili obecnej zauważa się coś, co można nazwać “odrodzeniem marki”. Dotyczy to przede wszystkim rynku chińskiego, a ponieważ jest on kolosalny – ponad miliard osób – przekłada się to na skalę globalną. Na swoim podwórku Huawei walczy o drugie miejsce – jego urządzenia z HarmonyOS to 15,5%, podczas gdy iOS to 15,7%. Analitycy podejrzewają, że w tym roku wyprzedzi Apple.

HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

Czytaj też: Debiutują smartfony Huawei Pura 70, 70 Pro,70 Pro+ i 70 Ultra – czy z tej rodziny będzie kolejny zwycięzca fotograficznych rankingów?

A co ciekawe, bestsellerami sprzedażowymi w Chinach nie są iPhone’y ani urządzenia Huawei, a… Vivo. Jednak Huawei ma ambicję nie tylko zdobycia rynku lokalnego, ale i globalnego. HarmonyOS jest kluczowym elementem tego planu, co potwierdził Erik Xu, szef koncernu. Według jego słów, bieżący rok zostanie poświęcony na stworzenie portów ponad 5 tysięcy aplikacji, co ma pozwolić na stworzenie pełnego ekosystemu, który stanie się rywalem dla Androida od Google’a oraz iOS.

A na tym nie koniec, ponieważ prowadzone są dyskusje z deweloperami nad tysiącami innych apek. Ponadto Huawei dysponuje olbrzymimi funduszami i część z nich poświęci na różnego rodzaju zachęty, aby tworzone były aplikacje na HarmonyOS – programy lojalnościowe, bonusy itp. Ile czasu może zająć solidne wzmocnienie systemu? Z pewnością trzeba na to kilku lat, a ponieważ Apple i Google nie będą w tym okresie bezczynne, rywalizacja może stać się bardzo ostra.