Intel spodziewa się, że debiut Battlemage wypadnie znacznie lepiej niż Arc

Jakieś dwa lata temu Intel zapowiadał karty graficzne, które miały odmienić rynek. Pierwszym wprowadzonym modelem był Arc, który odniósł wszystko, ale nie sukces. Nie zniechęciło to producenta, który zapowiada, że Battlemage będzie zdecydowanie lepszy. No i premiera również wypadnie znacznie lepiej.
Karty graficzne Intela nowej generacji Battlemage
Karty graficzne Intela nowej generacji Battlemage

Choć wiele osób spodziewało się, że Intel stanie kolejnym graczem na rynku układów graficznych, pierwsze recenzje układu Arc szybko zmieniły te założenia. Można się spodziewać, że wyciągnie on wnioski z porażki i tym razem zaoferuje nam coś naprawdę dobrego.

Battlemage – czego się spodziewać?

Druga generacja kart graficznych Intela – czyli układy Battlemage – ma pojawić się przed tegorocznym Czarnym Piątkiem, który przypada na 29 listopada. Zakładam zatem, że będzie to początek tego właśnie miesiąca. Czy tym razem uda się stworzyć rywala dla AMD i Nvidii? Cóż – Alchemist zawiódł w dniu premiery, ponieważ był dostępny na tylko w wybranych rejonach świata – m.in. w Chinach. Na resztę globu rozprzestrzeniał się dość wolno i przegrał z najsłabszymi RTX 40 i AMD Radeon RX 7000.

Intel zapowiada, że nowe karty będą miały znacznie lepsze osiągi w DirectX 9 i 11, usprawniona zostanie technologia XeSS, a procesory graficzne będą co najmniej klasę lepsze. Bardziej konkretne informacje nie zostały podane, ale można się spodziewać, że z mikroarchitekturą Xe2 zostanie usprawniona rasteryzacja, skalowanie obrazu przez SI oraz ray tracing.

flagowa karta graficzna Intel Arc z rdzeniem Alchemist, Wydajność flagowa karta graficzna Intel Arc, flagowa karta graficzna Intel Arc

Czytaj też: Możesz wyśmiewać karty graficzne Intela, ale ja wierzę w ich wielką misję. Battlemage mają nas zachwycić

Intel będzie mieć trudne zadanie, ponieważ być moze w tym samym czasie doczekamy się oficjalnej premiery kolejnej generacji kart Nvidii, czyli RTX 5000. Trudno oczekiwać, aby Battlemage był w stanie dorównać takim układom. Już w chwili obecnej wiadomo, że flagowy RTX 5090 będzie mieć o 70% wydajności więcej od RTX 4090, może także korzystać z pamięci VRAM typu GDDR7. A AMD planuje w tym samym terminie debiut RDNA4.

Dlatego nie spodziewam się, że Battlemage zmieni jakość rankingi najlepszych kart graficznych. Może jednak stanowić konkurencję dla modeli z niższych półek cenowych, a ponieważ nie każdy potrzebuje flagowców, to dobra wiadomość.