Intel zepsuł, Intel naprawia. Czy udanie?

W ostatnich kilku miesiącach Intel potwierdził, że na niektórych instalacjach Windows 10 oraz Windows 11 może dojść do kłopotów, prowadzących do pokazania się “błękitnego ekranu śmierci”, czyli BSOD. Mają być one spowodowane przez jego sterowniki. Dlatego właśnie wypuścił do nich łatki.
Intel
Intel

Nikt nie lubi, kiedy sprzęt szwankuje, nie działa w pełni wydajnie czy też pojawiają się inne problemy. Niestety, nie na wszystkie kłopoty da się poradzić samemu. Dobrym przykładem właśnie sterowniki – w tym przypadku jedyną opcją jest ich odinstalowanie i wprowadzenie wcześniejszej wersji, która nie sprawiała kłopotów. Albo zainstalowanie łatki – o ile producent taką wypuści.

Intel łata swoje błędy. Czy Ciebie też to dotyczy?

Intel opublikował dwie wersje sterowników: 23.40.0.4 dla Wi-fi oraz 23.40.0.2 dla łączności Bluetooth. To właśnie takie łatki, które mają zlikwidować problemy poprzedników. W efekcie można spodziewać się płynnego działania całego systemu bez niespodziewanego BSOD. Po zbadaniu sprawy okazało się, że za efekt ten odpowiada adapter Wi-fi oraz powiązane z nim sterowniki.

Przy okazji zlikwidowano wypatrzone podatności, sprawiające, że łączność bezprzewodowa była zrywana lub też adapter przestawał działać – można było w Menadżerze Urządzeń zobaczyć przy nim żółty trójkącik, oznaczający problemy sprzętowe. Ponadto Intel skorzystał z okazji, aby wprowadzić kilka optymalizacji, które mają przełożyć się na wydajność, stabilność oraz bezpieczeństwo.

Intel

Czytaj też: Intel spodziewa się, że debiut Battlemage wypadnie znacznie lepiej niż Arc

Jak uzyskać nowe sterowniki? Najprościej sprawdzić Windows Update, gdzie pojawiają się automatycznie. Uwaga – są często aktualizacjami opcjonalnymi, na które trzeba wyrazić zgodę. Inna metoda to skorzystanie z autorskiego oprogramowania producenta Driver and Support Assistant (iDSA).

Oczywiście jeśli opisane tu efekty i pojawianie się BSOD u Ciebie nie występują, nie musisz niczego robić.