Miało być lepiej, jest znacznie gorzej. Nowy Kirin zawodzi na całej linii

Huawei usprawniło procesor Kirin 9000S. Głównie polegało na tym, że dodano mu rdzeni, zwiększając ich liczbę do 12, zmieniono kilka rzeczy i wypuszczono na rynek jako Kirin 9010. Niestety, testy pokazują, że wszystko nie wyszło. Pobiera więcej mocy, będąc równocześnie o 30% wolniejszym.
Kirin
Kirin

Zwykle nowe podzespoły – a zwłaszcza procesory – są lepsze od poprzedników. Nierzadko są nawet potężnym sokiem jakości, dającym wielką moc obliczeniową oraz otwierającym przed użytkownikami nowe możliwości. Jednak nowy Kirin stanowi wyjątek od tej reguły i pokazuje, że “nowe” może oznaczać “gorsze”.

Dlaczego Kirin 9010 zawodzi?

Wyniki testów są dla układu Kirin 9010 bezlitosne – zużywa taką samą moc jak starszy Snapdragon 8 Plus Gen 1, jednocześnie będąc wolniejszym od niego o 30%. W porównaniu ze Snapdragonem 870, wyposażonym w rdzenie Cortex A-77, jest jeszcze gorzej – pobiera 50% więcej mocy od niego. Tak wykazują benchmarki zamieszczone w sieci, a konkretniej: przez konto na X o nazwie AndSPECmod. Pojawia się naturalne pytanie – a czemu tak?

Wszystko związane jest z sankcjami, które utrudniają chińskim producentom dostęp do najnowszych technologii produkcji, w tym procesu TSMC 3nm N3E oraz brakiem możliwości korzystania z urządzeń EUV. Dlatego Huawei zleciło wykonanie Kirin 9010 lokalnej firmie SMIC. Wykorzystano w tym celu prawdopodobnie proces 7 nm, który nie daje takich dobrych rezultatów jak nowsze rozwiązania. Tłumaczy to również, dlaczego pobór mocy jest taki sam jak w starszych układach.

Czytaj też: Debiutują smartfony Huawei Pura 70, 70 Pro,70 Pro+ i 70 Ultra – czy z tej rodziny będzie kolejny zwycięzca fotograficznych rankingów?

Zarazem może być to powód, dla którego producent umieścił większe baterie w modelach Pura 70 – podstawowa wersja ma pojemność 4900 mAh. Do października u Huwei nic nie powinno się zmienić. Wówczas mają pojawić się nowe Mate 70, gdzie również będzie Kirin, ale wykonany w bardziej zaawansowanej technologii 5 nm. Pozwoli to na osiągnięcie lepszej wydajności i wykorzystania energii niż w przypadku opisywanego tu procesora.