Nowa wersja iPadOS 17 potwierdza największe ulepszenie w iPadach Pro

Kiedy w końcu doczekamy się nowych iPadów? O tym, że ich premiera jest już blisko, słyszymy od dobrych kilku miesięcy i jak na razie na plotkach się skończyło. Jednak tym razem potwierdzenie ich istnienia oraz wzmiankę o największym ulepszeniu znaleziono w oprogramowaniu iPadOS 17.5, a to wskazuje, że naprawdę coś jest na rzeczy.
Nowa wersja iPadOS 17 potwierdza największe ulepszenie w iPadach Pro

iPady Pro naprawdę dostaną panele OLED?

Spodziewana pod koniec zeszłego roku premiera iPadów nie nastąpiła i teraz z niecierpliwością czekamy na to, kiedy Apple w końcu je ogłosi. Przecieki nie są zgodne, bo na początku roku wskazywały na przełom marca i kwietnia, a kiedy marzec nastąpił, szybko zmieniła się narracja. Obecnie zgodnie z wieloma raportami mówi się o majowym debiucie, ale czy tym razem do niego dojdzie? Oficjalnie nic nie wiadomo, są jednak pewne poszlaki, które wskazują na rychłe wkroczenie na rynek przynajmniej iPadów Pro.

Czytaj też: Apple Watch Series 10 w końcu zaoferuje dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu

Zgodnie z odkryciem dokonanym przez 9to5Mac w oprogramowaniu iPadOS 17.5, kolejna generacja iPadów Pro jest już gotowa i czeka tylko na swoją premierę. W systemie znaleziono cztery identyfikatory – iPad16,3; iPad16,4; iPad16,5; iPad16,6, mające odpowiadać dwóm rozmiarom tabletu (11 i 12,9 cala) oraz dwóm wersją łączności – Wi-Fi i Cellular. Tutaj żadnych zaskoczeń nie ma, bo to typowe warianty, w których model Pro pojawia się zawsze.

Raport wskazuje jednak, że oprogramowaniu pojawiła się również wzmianka o technologii wyświetlania OLED, a to już naprawdę duża nowość. No, może nie aż taka nowość, bo jeśli śledzicie na bieżąco wzmianki o nadchodzących iPadach, to kwestia paneli OLED w iPadach Pro pojawia się tam od bardzo dawna. Jest to więc potwierdzenie dotychczasowych przecieków, które czyni je bardziej wiarygodnymi.

Czytaj też: Nawet Galaxy Watch doczeka się swojego tańszego wariantu. Co o nim wiemy?

Przejście na OLED przyniesie wiele korzyści. Apple będzie mógł zmniejszyć gabaryty tabletów, korzystając z faktu, że nowe wyświetlacze są smuklejsze od paneli LCD. Ponadto oferują o wiele lepszą jakość wyświetlania i mniejsze zużycie energii, a to z kolei przełoży się na lepszą żywotność baterii. Nie można też zapominać, że iPad Pro w obu wariantach zyska jeszcze więcej, niż tylko wymianę ekranu. Ich sercem ma być bowiem układ M3, który zapewni im niezrównaną wydajność i zupełnie nowe możliwości.

Tymczasem warto jeszcze dodać, że w iPadOS 17.5 pojawiła się też wzmianka o nowym Apple Pencil z kilkoma ulepszeniami na pokładzie. W oprogramowaniu znaleziono wzmianki o nowych gestach ściskania, nazwanych „LongSqueeze” i „DoubleSqueeze”, zwiększających funkcjonalność akcesorium. Niestety zabrakło objaśnienia, do czego mogą one służyć. Ponadto raport wspomina jeszcze o tym, że nowy Apple Pencil będzie obsługiwał funkcję Find My, co dla wszystkich zapominalskich i skłonnych do gubienia rzeczy będzie z pewnością świetnym oraz pożądanym dodatkiem.

Czytaj też: Składany iPhone szybciej niż się spodziewaliśmy? Apple zmienia plany

Minęło już 18 miesięcy, odkąd Apple wprowadził na rynek nowe iPady Pro i to już najwyższy czas na następną generację. Mark Gurman w swoim biuletynie Power On wskazuje na majową premierę, ale czy faktycznie okaże się to prawdą, przekonamy się w przyszłym miesiącu. Wraz z tymi modelami pojawić ma się iPad Air (prawdopodobnie w dwóch rozmiarach), przeprojektowana klawiatura Magic Keyboard oraz Apple Pencil 3.