Snapdragon X Elite pobije najmocniejsze układy Intela. Tak przynajmniej twierdzi Qualcomm

Coraz bliżej do oficjalnej premiery Snapdragon X Elite – procesora firmy Qualcomm przeznaczonego dla PC. Dotychczasowe przecieki mówiły nam o jego dużej mocy obliczeniowej, a teraz sam producent pokazuje, że ma zamiar powalczyć o tytuł lidera rynku. Przy jego układzie mają wysiadać najmocniejsze propozycje Intel Ultra.
Snapdragon X Elite
Snapdragon X Elite

Qualcomm doskonale sprawdził się na rynku mobilnym, ale postanowił rozszerzyć swoje portfolio na większe urządzenia. Snapdragon X Elite to układ wykonany w architekturze Oryon. Choć wcześniej producent zapowiadał, że ma być to rywal dla rodziny Raport Lake Intela, teraz podnosi poprzeczkę i zapowiada, że stanie w szranki z najnowszymi propozycjami z rodziny Metor Lake oraz układami M2 od Apple’a.

Snapdragon X Elite vs Intel Core Ultra

Qualcomm nie jest gołosłowny – opublikował wyniki benchmarków Geekbench 6.2 , jakie przeprowadził przy wykorzystaniu swojego układu, a następnie zestawił je w wynikami rywali. W testach użyty został 12-rdzeniowy Snapdragon X Elite przeciwko znajdującemu w laptopie Asus Zenbook 14 OLED układowi Intel Core Ultra 7 155H CPU oraz Intel Core Ultra 9 185H w Asus ROG Zephyrus M16. Trzeba przyznać, że mocna to konkurencja.

W teście jednego rdzenia Snapdragon X Elite był aż o 51% szybszy na pełnej mocy niż Core Ultra 9 185H. W przypadku Core Ultra 7 155H była to przewaga wynosząca 65%. Testy wielu rdzeni pokazały przewagę 41% nad pierwszym procesorem oraz 52% na drugim. Dodatkowo testy iGPU w Snapdragonie pokazały większą wydajność odpowiednio o 36 i 50%. Aczkolwiek są to testy syntetyczne i nie przekładają się na automatyczne zapewnienie lepszych wrażeń z gier.

Snapdragon X Elite
fot.: PC World

Czytaj też: Chrome gotowe na komputery ze Snapdragonem. Ma być mocno

Dlatego Qualcomm zadeklarował, że Snapdragon X Elite będzie wspierać wszystkie gry tak samo, jak każde inne urządzenie z Windows, zapewniając komfortową zabawę. Wcześniej pokazał demo z wykorzystaniem swojego nowego procesora – Baldur’s Gate 3 śmigało w 30 FPS przy 1080p. Odpowiada to wydajności procesora Ryzen 9 7940HS.

Na ocenę prawdziwych możliwości układ Qualcomm przyjdzie nam poczekać, aż trafi on w ręce testerów, którzy wycisną z niego siódme poty. Ale producent nie chwaliłby się bez powodu, można zatem oczekiwać, że na rynku procesorów dla PC-tów pojawi się naprawdę mocny gracz.