ThinkPad P1 Gen 7 – pierwszy na świecie laptop z pamięcią LPCAMM2

Lenovo będzie pierwszym na świecie producentem, który zaoferuje klientom laptopa używającego pamięci LPCAMM2. Ten nowy standard zastępuje SODIMM, obiecując osiągnięcie większej wydajności przy mniejszym zużyciu mocy. Laptop ten to ThinkPad P1 Gen 7.
ThinkPad P1 Gen 7
ThinkPad P1 Gen 7

CAMM to skrótowiec od Compression Attached Memory Module. Co ciekawe, pojawił się już w 2022 roku w stacji roboczej Dell Precision 7670. Jednak dopiero w grudniu 2023 JEDEC opracował konkretny standard, który staje wzorem dla producentów kości pamięci. Micron jako pierwszy zadeklarował jego wykorzystanie i słowa dotrzymał, łącząc siły z Lenovo.

Co zaoferuje światu ThinkPad P1 Gen 7 z pamięcią CAMM?

ThinkPad P1 Gen 7 to laptop gotowy na zaawansowane rozwiązania sztucznej inteligencji. Może zmieścić aż 64 GB pamięci, a jak podaje Lenovo, właśnie dzięki zastosowaniu CAMM pobiera 61% mocy mniej przy zachowaniu przestrzeni większej o 64% w porównaniu z tradycyjnymi kośćmi DDR5 SODIMM.

Laptop ma 16-calowy ekran dotykowy wykonany w technologii OLED, a jego jednostką centralną jest Intel Core Ultra 9 185H. Fabrycznie urządzenie ma zamontowany dysk PCIe M.2 2280. Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Arc, a w droższych modelach dokładana jest karta GeForce RTX 4070. Warto też odnotować pełne wsparcie dla nowoczesnych metod komunikacji, jak Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3, a także obecność dwóch portów Thunderbolt 4. Nie brak także HDMI 2.1.

Czytaj też: Kupowanie laptopów z NVIDIA GeForce RTX 4000 po prostu się opłaca. Zwłaszcza od Lenovo

Lenovo nie podało pojemności oraz czasu pracy akumulatora na jednym ładowaniu, ale ponoć jego moc wynosi 90 W. ThinkPad P1 Gen 7 trafi do sprzedaży już w maju, a jego cena startowa to 2619 USD, czyli ok. 10,5 tys. zł. Tanio nie jest, dlatego warto zaczekać na wyniki testów i benchmarków, które podadzą nam rzeczywistą wartość tego modelu.