Pojazdy bojowe podbiły Teksas. Tak Wojsko USA chce zmienić wojnę

Czołowa organizacja badawcza wojska USA osiągnęła właśnie przełomowy kamień milowy w zakresie autonomicznej technologii wojskowej. Ostatnie testy potwierdziły, że roboty już mogą wkraczać na pola bitew i realizować rzeczywiste misje.
Pojazdy bojowe podbiły Teksas. Tak Wojsko USA chce zmienić wojnę

Rewolucyjne pojazdy bojowe podbiły Teksas. Tak Wojsko USA chce zmienić wojnę

Niedawno agencja DARPA przeprowadziła czwarty już eksperyment Robotics Autonomy Complex Environment Recognition (RACER) na terenach szkoleniowych wojska w Teksasie. Inicjatywa RACER, będąca częścią trwających badań DARPA nad technologiami autonomicznymi, zaprezentowała możliwości w pełni bezzałogowych naziemnych robotów na terenie o powierzchni 38,8 kilometrów kwadratowych. Taki teren charakteryzował się mieszanką roślinności, skał, stoków i przejść wodnych, ale mimo braku wcześniejszego dostępu do zestawów danych sensorów z tego obszaru, autonomiczne pojazdy wykonały bezproblemowo ponad 30 przejazdów, pokonując dystanse od prawie 5 do ponad 16 kilometrów, a w sumie ponad 240 km z prędkością nawet do około 77 km/h.

Czytaj też: H-20 porażką? USA bagatelizują chiński bombowiec nowej generacji

Kluczowym elementem tych testów była Platforma Sprzętowa RACER (RHP), która została opracowana przez Carnegie Robotics i oparta na Textron M5. Ten robot przejechał 77 km w trybie autonomicznym, koncentrując się na doskonaleniu niskopoziomowej kontroli autonomicznej i zbieraniu kluczowych danych z czujników.

Jak możecie zobaczyć powyżej, nie były to wcale zabawki. Te pojazdy gąsienicowe przypominają nowoczesne opancerzone transportery, a choć nie mają żadnej formy uzbrojenia, to w praktyce wystarczy tylko zamontować na nich zdalnie sterowany system uzbrojenia, żeby zmienić je w śmiercionośny sprzęt. Mowa nie o byle karabinach, ale wielkokalibrowych działach i pociskach przeciwpancernych.

Czytaj też: USA nakłada sankcje na chiński uniwersytet. Naukowcy są blisko stworzenia przełomowego napędu

W ogólnym rozrachunku eksperymenty RACER są zgodne z długoletnim zaangażowaniem DARPA w pionierskie technologie autonomiczne, które rozpoczęły się dwie dekady temu od DARPA Grand Challenge. To wyzwanie było kluczowe w stymulowaniu amerykańskiej innowacji w technologiach pojazdów autonomicznych, torując drogę dla inicjatyw takich jak RACER. Dziś program RACER robi użytek z wiedzy szerokiej sieci współpracujących instytucji, a w tym University of Washington, Overland AI, Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, Offroad Autonomy, Georgia Institute of Technology i Duality Robotics.

Czytaj też: Katastrofa lotnictwa USA. Najlepszy bombowiec może być za stary, kiedy w pełni rozwinie skrzydła

Patrząc w przyszłość dalsze eksperymenty RACER mają na celu dalsze zwiększanie zdolności robotycznych, napędzanie innowacji i potencjalną transformację przyszłego krajobrazu pola bitwy. W praktyce bowiem takie autonomiczne pojazdy będą na wagę złota w przyszłych konfliktach. Dokładnie tak samo, jak dziś ważne są w działaniach wojennych drony latające.