Jeśli masz ten model Samsunga, to szykuj się do pożegnania!

Zła wiadomość dla posiadaczy inteligentnych zegarków marki Samsung. Koreański producent obwieszcza koniec wsparcia dla niektórych modeli, co oznacza dla ich właścicieli pewne kłopoty, a być może nawet konieczność szukania dla siebie nowego modelu w ofercie. Wszystko za sprawą informacji, która pojawiła się niedawno na łamach serwisu Reddit, przypuszczalnie za sprawą jednej z osób pracujących w dziale operacyjnym sklepu z aplikacjami Galaxy Store. Już wyjaśniamy o co chodzi i jakie będą tego konsekwencje.
Jeśli masz ten model Samsunga, to szykuj się do pożegnania!

Pamiętacie jeszcze pierwszy smartwatch Samsung Galaxy Watch z 2018 roku? Aż trudno uwierzyć, że od czasu premiery tych inteligentnych zegarków koreańskiego producenta minęło już tyle czasu (w sierpniu będe sześć lat). Pierwsze wcielenie Galaxy Watch było napędzane dwurdzeniowym układem Exynos 9110 (1,15 GHz) i pracowało pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Tizen 4.0. W miarę rozwoju tej linii produktów, w 2021 roku (wraz z premierą Galaxy Watch 4) Samsung wykonał przesiadkę na Wear OS, czyli platformę dla inteligentnych zegarków rozwijaną przez Google.

Ten smartwatch od Samsunga wkrótce przejdzie na emeryturę

Okazuje się, że ta przesiadka może mieć charakter długofalowy i oznaczać powolne wychodzenie ze stosowania systemu Tizen, czego potwierdzenie ma stanowić wiadomość opublikowana w serwisie Reddit. Wynika z niej, że Samsung ma już finalną datę zakończenia wsparcia dla produktów bazujących na autorskiej platformie systemowej, a w komunikacie padają trzy istotne dla posiadaczy zegarków z Tizenem daty: 

  • 30 września 2024 – Galaxy Store przestanie sprzedawać płatne aplikacje, tarcze zegarków i inne treści na urządzenia z systemem Tizen.
  • 31 maja 2025 – użytkownicy nie będą już mogli pobierać żadnych nowych bezpłatnych aplikacji lub treści Tizen ze sklepu Galaxy Store.
  • 30 września 2025 r. – sekcja “Moje aplikacje” w Galaxy Store przestanie umożliwiać ponowne pobieranie jakichkolwiek wcześniej zakupionych elementów Tizen. Tym samym kończy się możliwość dostępu do płatnych lub bezpłatnych treści Tizen.

Co więcej, powyższy harmonogram dotyczyć ma rzekomo wszystkich modeli zegarków z rodziny Samsung Gear i Galaxy z systemem operacyjnym Tizen (Gear, Watch1, Watch3, Active1 i Active2 wprowadzonych na rynek przed sierpniem 2021 roku). Coś musi być na rzeczy, skoro nawet na stronie Samsung Developer można znaleźć informację o zaprzestaniu przyjmowania nowych tarcz dla systemu Tizen.

Czytaj też: Galaxy AI w smartfonach, tabletach i… smartwatchach. Samsung zapowiada rewolucję w zegarkach

Nie da się ukryć, że od premiery ostatnich smart zegarków Samsunga na platformie Tizen upłynęło już nieco czasu, więc być może część posiadaczy już przesiadła się na nowszy model z Wear OS (lub z takim zamiarem nosi się od jakiegoś czasu). Tak czy siak, dobrze wiedzieć i zawczasu przygotować się na zmianę, jeśli chcecie wykorzystać maksimum możliwości takiego sprzętu. Na szczęście w bogatej ofercie tego producenta na pewno znajdziecie coś dla siebie i nie będziecie rozczarowani, a o dalszym losie Tizena spekulowano już od pewnego czasu.