Co szykuje AMD? Ryzen 9000 z brakiem wsparcia dla Windows 10. Ale to nie wszystko

Wygląda na to, że nadchodzące procesory AMD z serii Ryzen 9000, oparte na architekturze Zen 5, będą zaskakiwać – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. W tym drugim przypadku jest to brak wsparcia, jakie chipy zapewniają dla systemu Windows 10. Oprócz tego Strix Point może zostać przemianowany na Ryzen AI HX. Dzieje się.
Ryzen
Ryzen

Nazwa Ryzen 9000 jest mocno zaskakująca, jeśli weźmiemy pod uwagę, że 8000 to wyłącznie APU z serii G, zaś większość tych układów to jednostki mobilne. Pewne jest natomiast to, że nowe układy wykorzystają w pełni możliwości architektury Zen 5. A co poza tym wiemy?

AMD robi zamieszanie. Jakie będą Ryzeny?

Wygląda na to, że producent chce wykorzystać trend wdrażania wszędzie sztucznej inteligencji, dlatego planuje zmienić nazwę układów APU Strix Point z serii 8050 na Ryzen AI HX. Ma być to wyraźny sygnał dla klientów, że jego układy korzystają z możliwości dawanych przez SI, co “domyślnie” ma świadczyć o ich dużych możliwościach. Nie jest to jednak żadna nowość, ponieważ już APU Ryzen 8000G było reklamowane jako rozwiązanie oferujące pierwszy na świecie NPU w procesorach desktopowych.

Koniec obsługi Windows 10 nie dziwi. Za 1,5 roku system przestanie być wspierany przez Microsoft, więc to naturalna kolej rzeczy. Niespodzianką mogą być natomiast nowe płyty z chipsetami serii 800. Jak dowiadujemy się z przecieków, AMD ma zaprezentować je na targach Computex 2024, które odbędą się w dniach 4-7 czerwca 2024.

Ryzen 8000G Zen4

Czytaj też: AMD prezentuje nową generację procesorów Ryzen PRO dla komputerów biznesowych

Co ciekawe – nazewnictwo serii sugeruje, że AMD przeskoczy jedną generację. Producent wypuścił gniazdo AM5 (LGA1718) w swoich płytach z serii 600 i trzymał się tej nazwy od serii 300, kiedy na rynku pojawiło się AM4 wraz z Zen 1. Tak więc serii 700 prawdopodobnie nie będzie. Tu przypomnę ciekawostkę: podobno “300” pojawiło się dlatego, że w owym czasie Intel (czyli największy rywal AMD) wypuścił chipsety z serii 200. W ten sposób AMD chciało go przewyższyć.

No cóż – pozostaje czekać na tarci Computex, aby przekonać się, ile jest prawdy w pogłoskach oraz przeciekach.