Android 15 sprawi, że Wasze smartfony będą działać dłużej

Jedną z rzeczy, na której zależy nam najbardziej w smartfonach, jest czas pracy urządzenia. Im dłuższy, tym lepiej. Choć producenci nie kwapią się, by montować w telefonach większe ogniwa, pojawia się sporo rozwiązań po stronie oprogramowania, dzięki którym jedno ładowanie wystarcza na dłużej. Sporo takich ulepszeń przyniesie nam Android 15.
Android 15 sprawi, że Wasze smartfony będą działać dłużej

Google ulepszy działanie baterii w systemie Android 15

Każda większa aktualizacja Androida zawiera kilka zaawansowanych funkcji, którymi Google chwali się na lewo i prawo. Jednak pod spodem nie brakuje mniejszych ulepszeń i choć nie przyciągają one aż tak wiele uwagi, to trudno odmówić im użyteczności. W wypuszczonej niedawno drugiej wersji beta systemu Android 15 znalazły się właśnie takie zmiany. Większe – prywatna przestrzeń czy ulepszone zabezpieczenia na wypadek kradzieży – oraz mniejsze, mocno związane z baterią i czasem pracy smartfona.

Czytaj też: Google nie zapomina też o telewizorach. Android TV zyska kilka przydatnych nowości

W kwestii monitorowania kondycji baterii, Android 15 dostanie funkcję podobną do „Kondycji baterii” w iOS, która wyświetla procentowy stan ogniwa oraz liczbę cykli ładowania. Pozwoli to ocenić stan baterii i zorientować się, kiedy przyjdzie czas na jej wymianę. Ponadto Google wprowadzi też zmiany w sposobie dostępu aplikacji do GPU, co ma na celu poprawę wydajności i grafiki, co pośrednio także będzie miało wpływ na zużycie baterii, bo aplikacje będą mogły działać bardziej efektywnie. Oszczędność baterii zapewni też ulepszone dekodowanie filmów w formacie AV1 – jeśli dużo czasu spędzacie oglądając treści na smartfonie, ta nowość sprawi, że jedno ładowanie wystarczy wam na dłużej.

Czytaj też: Android 15 beta 2 już gotowy do testowania. Nowe funkcje to nie tylko sztuczna inteligencja

Największą zmianą w zakresie żywotności baterii będzie jednak przyspieszenie czasu uśpienia o 50%. Oznacza to, że po zainstalowaniu systemu Android 15, nasz smartfon przejdzie w tryb uśpienia o połowę szybciej. W praktyce ma to wydłużyć czas pracy baterii w trybie czuwania, a różnica ma być naprawdę duża.

W przypadku Androida 15 przyspieszyliśmy czas drzemki (drzemka to stan wyciszenia) o 50%. Szybciej więc zapadamy w drzemkę o 50%, czego efektem jest na niektórych testowanych przez nas urządzeniach nawet o 3 godziny dłuższe działanie w trybie czuwania. I to jest rodzaj ogólnego udoskonalenia w wersji 15, które dotyczy wszystkich urządzeń – powiedział Dave Burke, wiceprezes ds. inżynierii platformy Android.

Czytaj też: Apple ogłasza nowe funkcje dla iPadów i iPhone’ów. Wśród nich nowy sposób sterowania urządzeniami

Jest to zmiana w podstawowej funkcji Androida, więc ulepszenie obejmie wszystkie urządzenia, które otrzymają aktualizację do Androida 15. To bardzo dobra wiadomość, bo o ile nie wszystkie nowości przygotowywane przez Google’a mogą się każdemu podobać, to na tak znaczące wydłużenie czasu pracy smartfona raczej nikt nie będzie narzekać.