Korzystasz z systemu Android? Wkrótce otrzymasz niezwykle praktyczną funkcję

Utrata telefonu może wydarzyć się na skutek różnych okoliczności – zaczynając od kradzieży, kończąc na zapomnieniu, gdzie się go odłożyło. Na szczęście system Android ma funkcję “Znajdź moje urządzenie”. Dzięki niej możliwe jest odnalezienie urządzenia podpiętego do internetu. Ale już na dniach nie będzie to konieczne, aby znaleźć telefon, który gdzieś przepadł.
Android 14
Android 14

Funkcja znajdowania urządzenia offline nie jest absolutną nowością, jednak do tej pory była dostępna jedynie dla mieszkańców USA oraz Kanady. W sumie to żadna nowość – Google zawsze zaczyna wdrażanie nowych funkcji od własnego podwórka. A gdy na nim się sprawdzą, trafiają do kolejnych krajów świata. A u nas zagości już pojutrze.

Android plus Android plus Android = wielka, globalna sieć

Jak działa znajdowanie urządzeń online? Jak można się łatwo domyślić, dzięki bieżącej lokalizacji urządzenia, zapisanej w chwili ostatniego połączenia z internetem. Może być to także zaszyfrowana lokalizacja uzyskana od użytkowników innych urządzeń z Androidem w sieci usługi “Znajdź moje urządzenie”. A jak działa znajdowanie offline?

Dokładnie tak samo, ale urządzenie nie musi być podłączone do sieci. W wysłanym do użytkowników mailu Google wyjaśnia: “Urządzenia w sieci używają Bluetootha do wyszukiwania przedmiotów w pobliżu. Jeśli je wykryją, bezpiecznie prześlą lokalizacje, w których je znalazły, do usługi ‘Znajdź moje urządzenie’. Twoje urządzenia z Androidem tak samo pomogą innym w poszukiwaniach ich przedmiotów offline, gdy zostaną one wykryte w pobliżu.”

Android Znajdowanie urządzenia

Czytaj też: Android 15 sprawi, że Wasze smartfony będą działać dłużej

Nie trzeba martwić się o zachowanie prywatności, ponieważ Google informuje: “Lokalizacje urządzeń będą szyfrowane przy użyciu kodu PIN, wzoru lub hasła do urządzenia z Androidem. Tylko Ty i osoby, którym udostępnisz urządzenie w usłudze Znajdź moje urządzenie, mogą zobaczyć te dane. Nie będą one widoczne dla Google ani wykorzystywane w innych celach.”

Możliwość znajdowania urządzeń offline zostanie uruchomiona w naszym kraju 25 maja. Każdy użytkownik systemu otrzyma stosowane powiadomienie. A co, jeśli ktoś nie chce mieć takiej możliwości? Wystarczy zalogować się na swoje konto Google, a tam wybrać, które urządzenia mają z niej korzystać. “Znajdź moje urządzenie” pomaga znajdować nie tylko telefony i tablety z Androidem, ale również akcesoria obsługujące “Szybkie parowanie” (jak słuchawki) oraz lokalizatory podpięte do takich rzeczy, jak portfel, klucze czy rower.