Chiny zostawiły w kosmosie tajemniczy obiekt. Nikt nie wie, co to jest

Siły Kosmiczne USA są zaniepokojone. Według ujawnionych właśnie przez nie informacji chiński bezzałogowy statek kosmiczny najwyraźniej wypuścił kolejny obiekt w przestrzeń kosmiczną o nieznanej zupełnie Amerykanom naturze, któremu to przypisano nazwę 59884.
Chiny zostawiły w kosmosie tajemniczy obiekt. Nikt nie wie, co to jest

Chiny stworzyły swój odpowiednik X-37B, który znów umieścił tajemniczy obiekt w kosmosie

USA mają swój charakterystyczny samolot kosmiczny X-37B, którego to od lat wysyłają na misje trwające całe setki dni. Chiny nie chciały być najwyraźniej gorsze i również stworzyły tego typu sprzęt, który w ramach najnowszej misji wszedł na orbitę niedawno, bo 14 grudnia 2023 roku. Pozostaje na niej już ponad 165 dni, a podczas swojego orbitowania wokół Ziemi nie tylko emituje dziwne sygnały, ale też regularnie wypuszcza tajemnicze dla reszty świata obiekty, wśród których ten najnowszy został zauważony 24 maja.

Czytaj też: O tym okręcie państwa marzą. Chiny zbudowały go w całkowitej tajemnicy

Amerykański samolot kosmiczny X-37B, X-37B,
X-37
Nowy obiekt (59884/2023-195G) został skatalogowany i jest związany z chińskim statkiem kosmicznym CSSHQ na orbicie 602 x 608 km x 50,0 stopnia. Wydaje się, że został wyrzucony około 19:00 czasu UTC 24 maja. Ten obiekt może być satelitą podrzędnym lub kawałkiem sprzętu wyrzuconym przed zakończeniem misji i deorbitacją (pierwszy lot statku kosmicznego zrobił coś podobnego). Będzie ciekawie zobaczyć, czy statek manewruje lub ląduje wkrótce – napisał ekspert, Jonathan McDowell na X.

Chiny zachowały ścisłą tajemnicę wokół swojego samolotu kosmicznego wielokrotnego użytku i nie opublikowały żadnych jego zdjęć czy nawet lakonicznego opisu. Tyczy się to również podejmowanych przez niego misji, bo niewiele można wyczytać w ogłoszeniu, które wspomina, że “przeprowadzone zostaną testy weryfikacji technologii wielokrotnego użytku i eksperymenty naukowe w kosmosie”. Wiemy jednak, że jego pierwszy lot miał miejsce w 2020 roku i trwał dwa dni, a drugi rozpoczął się w 2022 roku i obejmował aż 276-dobową misję na orbicie. Za każdym razem samolot pozostawiał coś po sobie i nie inaczej jest tym razem.

Start misji OTV-7 z samolotem kosmicznym X-37B /Fot. SpaceX

Czytaj też: Zniszczy nawet najpotężniejsze okręty. Chiny stworzyły broń idealną

Wymiary i kształt samolot kosmicznego pozostają niejasne, ale obrazy szczątków owiewki ładunku z drugiego startu sugerują, że może być podobny pod względem wielkości i funkcji do X-37B. Ten amerykański samolot kosmiczny realizuje aktualnie swoją siódmą już misję (OTV-7), którą rozpoczął w grudniu 2024 roku. Podczas niej będzie przeprowadzał eksperymenty dotyczące przyszłych technologii “zwiększania świadomości w domenach kosmicznych i określania długoterminowych skutków promieniowania kosmicznego”, a na dodatek zweryfikuje zachowanie nasion roślin przy ekspozycji na długotrwałe promieniowanie kosmiczne.