Zniszczy nawet najpotężniejsze okręty. Chiny stworzyły broń idealną

Wojna zawsze rządzi się tymi samymi prawami, wśród których wyróżnia się szczególnie bilans start. Dążenie do zadania najbardziej dotkliwego ciosu wrogowi możliwie najniższym kosztem jest ciągle priorytetem, a dziś m.in. Chiny mają na to wiele sposobności.
Chiński okręt podwodny

Chiński okręt podwodny

Chiny mają nowego podwodnego bezzałogowca torpedowego

Podczas swojej wystawy na targach DSA 2024 w Kuala Lumpur w Malezji, chińska firma Poly Technology przedstawiła światu swój przełom w dziedzinie morskich technologii bezzałogowych – nowego podwodnego drona 300CB, który obiecuje zdefiniować na nowo wojnę morską dzięki swoim zaawansowanym możliwościom i potencjałowi dla różnych zastosowań wojskowych. Na samej wystawie debiut zaliczył model w skali, który przedstawiał widok przekroju wewnętrznej struktury drona i tym samym zademonstrował złożoność i wszechstronność konstrukcji, co zostało dodatkowo omówione w szczegółowej prezentacji wideo na wystawie.

Czytaj też: Auć… Sankcje USA na Chiny uderzyły głównie w Intela. I to w najgorszym momencie

Naval News

Prezentacja realizowana na żywo przedstawiła specyfikacje, możliwości i potencjalne koncepcje operacyjne 300CB, ilustrując jego zastosowanie w różnorodnych scenariuszach. Dzięki temu wiemy, że ten dron to nie lada wyczyn inżynieryjny. Mierzy 11,5 metra długości i 1,6 metra średnicy, waży pełne 50 ton i jest zdolny do osiągnięcia prędkości do 22,2 km/h, wykorzystując swój elektryczny silnik, umożliwiający działanie na głębokościach do 300 metrów. Jednorazowo naładowany akumulator przy zachowaniu prędkości na poziomie około 9 km/h może pozwolić dronowi przepłynąć do nawet 833 km.

Czytaj też: Zielone” Chiny wciąż emitują najwięcej gazów cieplarnianych. Dlaczego? Rozwiązanie jest proste

300CB został zaprojektowany tak, aby utrzymywać niski poziom sygnatury akustycznej (poniżej 140 dB), a także operować z dala od sojuszniczych jednostek, a to dzięki komunikacji satelitarnej. Jego specjalny peryskop jest zaprojektowany do precyzyjnego wykrywania celów, identyfikacji, nadzoru i zadań rozpoznawczych, a jedną z najbardziej godnych uwagi cech tego drona jest zdolność do prowadzenia operacji ofensywnych. Może przenosić miny morskie i wypuszczać mniejsze drony do realizowania specjalistycznych zadań, a na dodatek wariant 300CD jest wyposażony w specjalne wyrzutnie torpedowe po obu stronach burt, które umożliwiają angażowanie wrogich okrętów podwodnych i powierzchniowych.

Czytaj też: Chiny biją rekord osobliwych ogniw perowskitowych. Kogo to jeszcze dziwi?

Tego typu chiński dron mógłby potencjalnie wystrzeliwać nawet pociski lądowe z ukrytej komory na swoim tyle, dodając strategiczną głębię jego użytkowania operacyjnego. To wszystko sprawia, że wdrażanie tak zaawansowanych dronów podwodnych wprowadza nowe wyzwania i strategiczne kalkulacje do wojny morskiej. Zdolność takich sprzętów do dyskretnego działania i unikania tradycyjnych obron podwodnych przy jednoczesnym całkowitym braku ryzykowania życia ludzkiego, czyni z nich potężne narzędzie we współczesnych arsenałach morskich.