Przecieki o GeForce RTX 5090 mówią jedno: to będzie monstrum!

Pojawiły się nowe pogłoski dotyczące karty graficznej GeForce RTX 5090 „Blackwell”. Jeśli im wierzyć, Nvidia wprowadzi w niej liczne ulepszenia, jak zupełnie nowa płytka drukowana i 512-bitowy interfejs pamięci GDDR7. Ale na tym nie koniec ciekawych informacji o nowym flagowcu producenta.
RTX 5090
RTX 5090

Architektura „Blackwell” będzie czymś nowy na rynku, co już samo w sobie zwraca uwagę na ten układ. Jednak da ona kolosalną moc nie tylko dzięki wydajności osiąganej poprzez pamięć i procesor graficzny (GPU) GB2, ale również poprzez wykorzystanie nowej konstrukcji płytki PCB.

GeForce RTX 5090 zapowiada się tak dobrze, że lepiej być nie może

NVIDIA GeForce RTX 5090 „Blackwell” ma korzystać z trójwarstwowej płytki PCB. Będzie to płytka drukowana wraz z płytką IO oraz jeszcze jedną, w której umieszczone zostanie złącze PCIe. Dlatego karta ma charakteryzować się bardzo gęstym układem pamięci z szyną 512-bit. Większość współczesnych topowych kart graficznych korzysta z maksymalnie 384-bitowych interfejsów pamięci.

Na płytce PCB RTX 5090 znajdzie się łącznie 16 modułów DRAM. Wszystkie będą wykonane w standardzie GDDR7 i umożliwiać prędkość 28 Gbps (co potwierdza wcześniejsze przecieki). Procesor graficzny będzie miał cztery moduły pamięci na górze, po pięć po bokach i dwa na dole. Ta nowa konfiguracja wymaga zupełnie nowego projektu PCB, który będzie w stanie obsłużyć zwiększony układ pamięci.

RTX 4090
fot.: WCCF Tech

Czytaj też: Czekasz na nowe karty GeForce? RTX 5080 poprzedzi RTX 5090

Ale uwaga – nowa płytka ma pojawić się w edycji GeForce RTX 5090 Founders Edition. Czy znajdzie również zastosowanie w innych – o tym źródła milczą. W przypadku omawianego modelu widzimy na schemacie dwa wentylatory. Mówi się także o pamięci dwustronnej i oraz jej 32 GB dla użytkowników prywatnych oraz do 64 GB dla stacji roboczych.

Nvidia często w fazie testów tworzy nowe rozwiązania, dlatego choć nowa płytka wydaje się intrygująca, nie jest powiedziane, że ostatecznie wejdzie do produkcji. A jak będzie – przekonamy się już za kilka miesięcy, ponieważ karty graficzne GeForce RTX 5080 i RTX 5090 zostaną wprowadzone na rynek w czwartym kwartale tego roku. Warto czekać? Zdecydowanie!