Chrome ma poważną lukę w zabezpieczeniach. Na szczęście jest już na nią łatka

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie jest często celem ataków cyberprzestępców, toteż każda wykryta podatność niesie ryzyko dla milionów użytkowników. Na szczęście dzięki nowej aktualizacji nie będą oni w stanie wykorzystać niebezpiecznej luki.
Google Chrome
Google Chrome

Nie tak dawno ukazała się najnowsza edycja stabilna przeglądarki Chrome. Coś jednak nie do końca poszło dobrze, ponieważ inżynierowie Google’a przegapili występującą w kodzie podatność. Jest ona na tyle niebezpieczna, że może zostać wykorzystana w złych zamiarach do szkodzenia użytkownikom. Na szczęście reakcja internetowego giganta okazała się bardzo szybka i już mamy odpowiednią łatkę.

Zaktualizuj Chrome jak najszybciej i ciesz się spokojem

W chwili obecnej najświeższa wersja Chrome nosi numer 124. W zależności od systemu ma ona inną numerację – na Windowsie i Linuxie jest to 124.0.6367.207, a pod macOS 124.0.6367.208. Wykryta w niej podatność ma oznaczenie CVE-2024-4761. Została odkryta przez nieznanego badacza, a jest związana z metodami zapisu silnika V8 JavaScript. Odpowiada on za tłumaczenie i wykonywanie kodów JavaScript na stronach internetowych, co przekłada się na ich wydajność oraz responsywność.

Wykorzystanie podatności pozwala na nieautoryzowany dostęp do danych użytkownika, spowodowanie zawieszenia się oprogramowania lub też – co najgorsze – wykonanie wprowadzonego przez włamywacza kodu. W chwili obecnej bliższe szczegóły są nieznane, co nie może dziwić. Im mniej świat wie o problemie, tym mniejsza szansa, że ktoś wykorzysta lukę w złych celach. Na szczęście jeśli ktoś nie wyłączał w ustawieniach Chrome mechanizmu automatycznej aktualizacji, powinien już otrzymać nową edycję, gdzie luka jest załatana.

Luka w Chrome

Czytaj też: Kolejne ulepszenia w przeglądarce Chrome. Nowy Obiektyw, więcej sztucznej inteligencji i nie tylko

Co ciekawe, jest to już szósta pilna aktualizacja Chrome w tym roku. A że mamy dopiero połowę maja, wychodzi na to, że luki w przeglądarce wykrywane są częściej niż raz w miesiącu. To niedobrze, ponieważ wzrasta ryzyko cyberataków. Jak na firmę, która rozwija najpopularniejszą przeglądarkę świata, Google nie błyszczy. Inżynierowie z Mountain View powinni jednak bardziej przykładać się do pracy. Co prawda ilość wykrytych w 2024 roku podatności nie powinna wpłynąć w żaden sposób na popularność przeglądarki, świadczy jednak o ryzyku związanym z jej używaniem. Kto wie, co jeszcze nie zostało wykryte?