Nowy system balistyczny od Korei Północnej. Kim Dzong Un pochwalił się pełnym hangarem

Nie ma praktycznie miesiąca, żeby Korea Północna nie przypomniała o sobie światu, testując lub po prostu prezentując nową broń do siania zniszczenia. Tak też było tym razem, kiedy to tamtejszy “pan i władca” dokonał osobiście inspekcji nowych systemów balistycznych.
Nowy system balistyczny od Korei Północnej. Kim Dzong Un pochwalił się pełnym hangarem

Broń jedyną wartością. Korea Północna zbroi się teraz w Hwasong-11D

Wojskowy przełom, który łączy się z planowanym na cały bieżący rok planem produkcyjnym. Tak właśnie swoją wizytę w jednym z hangarów wypełnionych uzbrojeniem podsumował niedawno przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, który przeprowadził inspekcję nowego systemu taktycznej broni rakietowej. Ta trafi w ręce żołnierzy Koreańskiej Armii Ludowej, a ich rolą na służbie będzie przeprowadzanie “ostrzału krytycznego”.

Czytaj też: Korea Północna pokazała nową broń. Inwestują w nią największe mocarstwa świata

Jak możecie obejrzeć powyżej, udostępnione materiały filmowe przedstawiły światu przede wszystkim mobilne wyrzutnie pocisków z opcją załadunku maksymalnie czterema pociskami. Mowa dokładnie o pociskach balistycznych krótkiego zasięgu Hwasong-11D, czyli mniejszym wariancie pocisku Hwasong-11Ga. Jego szacowany zasięg wynosi 100-180 kilometrów, a charakterystyka lotu sprawia wrażenie trajektorii quasi-balistycznej, którą pocisk podczas lotu wyrównuje na wysokości 50 kilometrów, zanim zacznie spadać prosto na cel.

Czytaj też: Korea Północna ma nowy czołg. M2020 ma być najpotężniejszy na świecie

Digram Hwasong-11Ga 

Tak się składa, że wspomniane 50 km nie są przypadkowe. Na tej bowiem wysokości atmosfera jest zresztą wystarczająco gęsta, aby płetwy pocisku mogły korygować jego kurs w trakcie lotu. Kryje się w niej również ogromna zaleta bojowa. Niskie apogeum pocisku Hwasong-11D, krótki całkowity czas lotu i zdolność do manewrowania końcowego takiego pocisku utrudniają jego wykrycie oraz przechwycenie przez tradycyjne systemy obrony przeciwrakietowej.

Czytaj też: Tego drona świat musi się obawiać. Korea Północna ma potężnego niszczyciela

Warto wspomnieć, że choć wyrzutnie w takiej liczbie są dla nas zaskoczeniem, tak pocisk Hwasong-11D został przetestowany 16 kwietnia 2022 roku, kiedy to wystrzelenie objęło dwa pociski, które osiągnęły wysokość około 25 km i odległość około 110 km. Ten system rakietowy jest z kolei częścią wysiłków Korei Północnej na rzecz modernizacji swoich zdolności wojskowych.