Pamięć DDR6 może być nawet dwa razy szybsza od DDR5. Kiedy wejdzie na rynek?

Standard DDR5 został wydany w 2020 roku, a wcześniejsza generacja – czyli DDR4 – nadal może być używana z nowymi modelami procesorów i płyt głównych. Ale JEDEC pracuje już nad kolejną wersją, a jeśli ostatnie doniesienia okażą się prawdziwe, czeka nas zmiana na lepsze.
DDR5
DDR5

Obecnie moduły pamięci DDR5 pozwalają na szybkość transmisji danych 8400 MT/s. Jednak nowa generacja może podnieść tę ilość nawet dwukrotnie. JEDEC, czyli organizacja odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie standardów, już powoli zbliża się do opublikowania finalnej specyfikacji. Aczkolwiek przyjdzie nam na nią poczekać kilka miesięcy. A czego możemy się spodziewać?

RAM DDR6 nawet do 21 000 MT/s

Według niedawno ujawnionej prezentacji Synopsys (producent kontrolerów RAM), pamięć DDR6 ma zadebiutować z modułami 8,8 Gb/s i ostatecznie może osiągnąć 17 600 MT/s, a potencjalnie nawet przekraczać teoretyczny limit 21 000 MT/s. To ponad dwa razy więcej od DDR5. A na tym nie koniec, ponieważ w przyszłości mogą pojawić się rozwiązania umożliwiające jeszcze większe szybkości.

Układy DDR6 będą działać inaczej niż poprzednie generacje. Zamiast tradycyjnych, 16-bitowych kanałów, będą wykorzystywać podwójne, 12-bitowe. Dlatego właśnie pojedynczy moduł DDR6-17600 potencjalnie osiągnie efektywną przepustowość na niesamowitym poziomie 47 gigabajtów na sekundę.

DDR5

Czytaj też: Radeon RX 8000 zaoferuje 18 Gbps GDDR6. Czyli zmian nie będzie

JEDEC ma zaprezentować pierwszy ukończony standard DDR6 w drugiej połowie 2025 r. Będą to zarówno zalecenia dla modułów do desktopów, jak i urządzeń mobilnych. Ponieważ w tym okresie zastosowanie SI rozwiną się mocno, zadaniem pamięci DDR6 będzie dostarczenie odpowiedniej mocy, która umożliwi jej wykorzystanie w pełni. Chociaż układy pamięci wideo GDDR6 i GDDR6X zapewniają znacznie większą szybkość transmisji danych niż moduły DDR, pamięć DDR6 może nadal zapewniać znaczny wzrost wydajności systemu.

A kiedy realnie zobaczymy nowy standard na rynku? Celowałbym w lata 2027-2028. Konstruktorzy i producenci komputerów będą musieli odpowiednio przygotować nową technologię do praktycznego zastosowania. Dlatego np. architektury Arrow Lake i Panther Lake od Intela prawdopodobnie będą nadal korzystać z modułów DDR5.