Chcesz, żeby na Steamie gry były tańsze? Dołącz do akcji, która się właśnie rozpoczyna

Steam to najpopularniejsza platforma graczy na świecie. O ile wszyscy mają dostęp do tych samych produkcji, o tyle ceny poszczególnych tytułów różnią się w zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi nabywca. I jakoś tak wyszło, że dla Polaków są one wyższe niż dla większości krajów świata. Ale rusza właśnie pospolite ruszenie, które ma to zmienić. I ty możesz do niego dołączyć.
Steam
Steam

Całą akcję rozpoczął serwis Łowcy Gier, w którym zauważono, że dla mieszkańców Polski mnóstwo tytułów jest znacznie droższych niż dla osób zamieszkujących inne kraje, w większości bardziej bogate od naszego. Podano listę szesnastu produkcji, gdzie cena w złotówkach jest najdroższa – znajdziemy na niej m.in. Hades II, Starfield, Total War: Warhammer 3 czy Palworld. Różnice sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych na grze! Jak można to zmienić?

Czy Steam nie lubi Polaków?

Dlaczego tak się dzieje? Czy Steam ma jakąś awersję na Polskę? Okazuje się, że nie. Jak wyjaśniają Łowcy Gier: “Do takiego stanu rzeczy doprowadził nieaktualne sugerowane ceny Steama, wyznaczone pod koniec 2022 roku, ale wina nie leży tylko po stronie Valve. Wydawcy mogą dostosować ceny gier na własną rękę, dlatego patrząc na produkcje od firm takich jak Sony, Activision, EA zauważymy, że ich cena w Polsce jest praktycznie taka sama jak w Euro”. W efekcie koszty za dany tytuł nie jest dopasowany do siły waluty czy też kosztów życia w danym kraju, a przeliczany automatycznie. A ponieważ kursy walut się zmieniają, jesteśmy stratni w stosunku do innych.

Steam - ceny PL

Czytaj też: Indika – młodej zakonnicy niebezpieczne przygody. Z diabłem w tle

Co można zrobić w tej sprawie? Czy Steam posłucha graczy? Łowcy Gier wierzą, że tak, dlatego zachęcają do tego, aby:

  • kontaktować się bezpośrednio z twórcami danej gry – co można zrobić zarówno bezpośrednio na platformie, jak i oficjalnych kanałach danego dewelopera – i wyjaśniać, że cena dla graczy z Polski jest źle przeliczona;
  • kontaktować się ze wsparciem Valve za pomocą oficjalnych kanałów;
  • zwracać zakupione gry do Steam, a jako powód tego działania podając cenę wyższą niż dla innych krajów;
  • nagłaśniać sprawę w mediach społecznościowych, nie zapominając tagować tam konkretnych deweloperów, aby mieli świadomość, że ich gry sprzedawane są u nas w zawyżonych cenach.

Czy to może pomóc? Łowcy Gier wierzą, że im więcej osób weźmie udział w akcji, tym większe są szanse na sukces. Dlatego zapraszamy do udostępniania informacji o akcji grających znajomym i przyjaciołom. Kto wie – może się uda?