Obiektyw Canon RF 35 mm F/1.4L VCM i lampa Speedlite EL-10 – nowości dla kreatywnych

Canon ma w ofercie obiektyw RF o ogniskowej 35 mm od 2018 roku, jest to jednak sprzęt, którego główną zaletą zawsze była cena, a nie wybitne parametry – niespecjalnie nadaje się do zastosowań profesjonalnych, a już filmowcy w ogóle nie mają po co o nim myśleć. Od dawna istniała zatem potrzeba wprowadzenia do oferty optyki o tej samej ogniskowej, ale dużo bardziej zaawansowanej i Canon RF 35 mm F/1.4L VCM jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Na deser dostaliśmy także nową lampę Speedlite EL-10.
Canon RF 35 mm F1.4L
Canon RF 35 mm F1.4L

Canon RF 35 mm F/1.4L VCM

Najnowszy Canon RF 35 mm F/1.4L VCM jest konstrukcją hybrydową, przeznaczoną tyleż dla fotografów, co filmowców. Wewnątrz zgrabnego tubusu znalazło się 14 soczewek w 11 grupach, w tym 2 elementy UD i 2 soczewki asferyczne oraz 11-listkowa, zaokrąglona przysłona. Wszystkie soczewki mają nowoczesne powłoki ASC i Super Spectra, poprawiające pracę pod światło i redukujące do minimum flary i ghosting.

Canon RF 35 mm F1.4L

Za nastawianie ostrości odpowiada układ wewnętrznego ogniskowania z podwójnym napędem – znanemu już szybkiemu silnikowi Nano USM towarzyszy nowość, system VSM, czyli Voice Coil Motor, który działa na zasadzie identycznej, jak napęd membran w dynamicznych przetwornikach akustycznych – jest przy tym bardzo szybki i precyzyjny. Wewnątrz obiektywu w związku z tym znalazł się dużych rozmiarów magnes stały. Podwójny napęd AF znakomicie sprawdza się w dynamicznym środowisku, gdy szybko trzeba mienić punkt ostrzenia, jest przy tym bardzo cichy i równie dobrze działa przy precyzyjnych zmianach ostrości podczas filmowania.

Jak przystało na obiektyw należący do serii L, konstrukcja obiektywu wyposażona została w komplet uszczelnień i fluorową powłokę na przedniej soczewce, chroniącą przed osadzaniem się wilgoci i brudu. Ciekawostką konstrukcyjną jest możliwość stosowania filtrów zarówno z przednim, jak i tylnym montażem oraz wydzielony pierścień przysłony, działający bez kliku, ale… tylko z nowszymi korpusami i podczas pracy w trybie filmowania. Pierścień sterowania obiektywem i przycisk na korpusie tradycyjnie pozwalają natomiast na zdefiniowanie funkcji.

Canon RF 35 mm F1.4L

Canon Speedlite EL-10

Lampa Canon Speedlite EL-10 to najnowszy i najmniejszy dodatek do linii lamp Speedlite. Zasilana jest 4 ogniwami AA, waży zaledwie 284 gramy i może współpracować z obiektywami o ogniskowych 24-105 mm, a z założonym dyfuzorem nawet 14 mm. Liczba przewodnia lampy wynosi 40, obsługiwana jest synchronizacja z krótkimi czasami migawki.

Nowy Speedlite wymaga do współpracy z aparatem cyfrowego interfejsu wielofunkcyjnego gorącej stopki (nie da się z niej skorzystać, jeśli aparat ma tylko analogową), może też współpracować z transmiterami radiowymi. Zakres regulacji mocy wynosi od 1/1024 do 1/1, lampa może sychronizować się na drugą kurtynę i doświetlać cel dla AF.

Dostępność i ceny

Zarówno obiektyw Canon RF 35 mm F/1.4L VCM jak i lampa Canon Speedlite EL-10 do sprzedaży trafią w lipcu 2024 roku. Nie dysponujemy niestety w tej chwili informacjami dotyczącymi ewentualnej przedsprzedaży. Ceny sugerowane wynosić będą: 8929 zł za obiektyw i 1399 zł za lampę.

Zobacz także: Test Canon RF 24-105mm f/2.8L IS USM Z – genialny obiektyw, który pokazał mi, że… go nie chcę (chip.pl)

Obiektyw – zdjęcia przykładowe