Computex 2024: AMD z rogiem obfitości napędzanym przez SI. Każdy znajdzie coś dla siebie

Dr Lisa Su, dyrektor generalna i przewodnicząca zarządu AMD, otworzyła targi Computex 2024 swoim wystąpieniem “Przyszłość wydajnej komputeryzacji w erze AI”. Zaprezentowano wieloletnie plany rozwoju akceleratorów AMD Instinct i procesorów AMD EPYC, a także komputery Windows Copilot+, maszyny dla graczy oraz twórców treści.
Computex 2024: AMD z rogiem obfitości napędzanym przez SI. Każdy znajdzie coś dla siebie

Tajwańskie targi są okazją do zaprezentowania światu wszystkich nowości, które w kolejnych miesiącach oraz latach będą napędzać branżę technologiczną. Wiemy już, co ma do zaoferowania Nvidia, a teraz przyglądamy się nowościom zaprezentowanym przez jej rywala, czyli AMD.

AMD Ryzen AI 300 – więcej niż wymaga Copilot+

Ryzen AI to nowa rodzina procesorów, a jak nietrudno się domyślić, są one przeznaczone do zastosowań na obszarze sztucznej inteligencji. AMD kontynuuje tradycje wyraźnego nazewnictwa dla swoich produktów – i bardzo dobrze, ponieważ już po samej nazwie od razu wiadomo o co chodzi, np. Threadripper to procesor dla high-endowych modeli, a EPYC dla serwerów.

AMD Ryzen AI 300 korzystają z nowej architektury AMD XDNA 2, a jak podaje producent – wydajność SI przekracza50 TOPS, co wykracza ponad wymagania Copilot+, które wynoszą 40 TOPS. Ponadto mamy tu trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednią generacją. Układy Ryzen AI 300 mają do 12 nowych rdzeni Zen 5 oraz obsługują 24 wątki. Producent dołożył 50% więcej pamięci L3 w porównaniu z procesorami z rdzeniami Zen 4, co również gwarantuje podniesienie wydajności.

Jak chwili się AMD, układy Ryzen 300 AI są bardziej wydajne od propozycji Qualcomm, czyli Snapdargon X.

AMD - wydajność AI 300

Czytaj też: Co szykuje AMD? Ryzen 9000 z brakiem wsparcia dla Windows 10. Ale to nie wszystko

AMD Ryzen AI 300 jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny AMD Radeon 800M. Ponieważ wykonany został na nowej architekturze AMD RDNA 3.5, powinien zapewniać wydajność klasy topowych przenośnych konsol. Nie zabrakło w nim również rozwiązań mających bardzo duży wpływ na energooszczędność.

Kiedy zobaczymy nowe układy na rynku? Konkretnych dat nie ma, ale ich wykorzystanie zapowiedzieli praktycznie wszyscy gracze na rynki – Acer, ASUS, HP, Lenovo, MSI czy Microsoft. A skąd to “300” w nazwie? Odpowiedź jest prosta – mamy tu trzecią generację procesorów z NPU. Poprzednicy to Ryzen 7040 oraz Ryzen 8040, czyli Phoenix i Hawk Point.

AMD Ryzen 300 AI

AMD Ryzen 9000 – Zen 5 w działaniu

Kolejną atrakcją prezentacji AMD było pokazanie od dawna zapowiadanych procesorów AMD 9000. Wcześniej zapowiadano nowe chipsety x870 – i potwierdziło się, ponieważ wraz z zaprezentowaniem AMD Ryzen 9000 pokazano nie tylko x870, ale także x870E. Zapewniają obsługę PCIe 5.0, szybszych modułów pamięci DDR5 zgodnych z AMD EXPO, interfejsu USB4 i Wi-fi 7.

Same procesory AMD Ryzen 9000 oferują do 16 rdzeni Zen 5 i obsługę do 32 wątków. Przekłada się to na dużą wydajność w zadaniach jedno- i wielowątkowych. Pierwszymi modelami z nowej serii będą AMD Ryzen 9950X, 9900X, 9700X i 9600X, które oferują odpowiednio 16, 12, 8 i 6 wydajnych rdzeni i dwukrotnie więcej wątków. Planowane wsparcie dla platformy AM5 ma być utrzymane co najmniej do 2027 roku.

AMD nowości Computex 2024

AMD Instinct i AMD EPYC gotowe na wykorzystanie SI

AMD przedstawiło wieloletnie plany rozwoju akceleratorów AMD Instinct i procesorów AMD EPYC. Już w ostatnim kwartale tego roku wprowadzony na rynek zostanie akcelerator AMD Instinct MI325X, który zaoferuje aż 288 GB pamięci HBM3E o przepustowości 6 TB/s, co da o 1,3-krotnie lepszą wydajność obliczeniową w porównaniu z konkurencją. W tym samym czasie do sprzedaży trafi piąta generacja procesorów AMD EPYC o kodowej nazwie “Turin”. Będą one wyposażone nawet w 192 nowe rdzenie Zen 5.

Równie ambitne plany ma AMD na kolejne lata. W przyszłym roku pojawi się akcelerator AMD Instinct MI350X, skonstruowany w oparciu o następnej generacji architekturę AMD CDNA 4. Będzie wyprodukowany w 3-nanometrowym t procesie technologicznym. A rok później, czyli w 2026 roku, zobaczymy akceleratory AMD Instinct z serii MI400. Te będą bazowały na jeszcze nowszej architekturze AMD CDNA – nazwanej póki co poprostu “Next”. Jej celem jest dostarczenie nowych możliwości w zakresie wnioskowania i trenowania AI przy jednoczesnej znacznej poprawie efektywności energetycznej.

AMD Instinct