Hiszpania miażdży wielkim generatorem wodoru. Nie trzeba mu “brudnej energii”, żeby działał

Świat coraz bardziej przekonuje się do alternatywnego paliwa, jakim jest wodór. Niemniej zakładów produkujących to paliwo wciąż jest niewiele w Europie. Przełomowy generator od Nordex Electrolyzers może być początkiem nowego rozdania w branży. Okazuje się, że mamy do czynienia z pierwszym komercyjnym producentem elektrolizerów do produkcji zielonego wodoru. Jak wyglądają jego instalacje?
Przykładowe elektrolizer od Nordex / źródło: Nordex, www.nordex-online.com, materiały prasowe

Przykładowe elektrolizer od Nordex / źródło: Nordex, www.nordex-online.com, materiały prasowe

Paliwo wodorowe jest upatrywane przez wielu jako idealny substytut dla paliw kopalnych. Jednakże korzystanie z tego źródła energii może być ekologiczne tylko pod jednym warunkiem – musi być produkowane w elektrolizerach, a nie na drodze reformingu gazu ziemnego. Komercyjnych elektrolizerów do wytwarzania wodoru jest jednak jak na lekarstwo. Na szczęście dzięki Nordex Electrolyzers może się to zmienić.

Czytaj też: Ten wodór nie jest eko, ale lepszy od gazu ziemnego. Górnicy przyklasną tej metodzie?

W ostatnich dniach został zaprezentowany prototyp wielkoskalowego ciśnieniowego elektrolizera alkalicznego o mocy 500 kW. Został on zaprojektowany, wyprodukowany i zmontowany w całości w fabryce koncernu w hiszpańskiej Nawarze. Ukazana opinii publicznej instalacja trafi za niedługo do jednej z fabryk Grupy Nordex w Lumbier, gdzie będzie używana na potrzeby procesów produkcyjnych.

Wodór może częściowo wyprzeć z rynku tradycyjne paliwa produkowane z gazu ziemnego i ropy naftowej

Hiszpański elektrolizer do produkcji wodoru jest pierwszą komercyjną tego typu instalacją

„Ten prototyp jest częścią proponowanego planu rozwoju biznesowego Nordex Electrolyzers, którego celem jest udostępnienie ostatecznego projektu elektrolizera o mocy liczonej w megawatach do 2026 roku” – powiedział dyrektor generalny Nordex Electrolyzer, którego zacytowano w komunikacie prasowym firmy.

Czytaj też: Ciężarówki na wodór brzmią jak melodia przyszłości. W USA mają na nie chytry plan

Jak się dowiadujemy, to nie pierwszy gotowy egzemplarz elektrolizera od Nordex. W niedawnej przeszłości koncern chwalił się prototypem urządzenia o mocy 50 kW, którego pierwsze wyniki pracy były bardzo obiecujące. Najnowsza instalacja pod względem mocy jest 10 razy większa. Może produkować do 10 kilogramów wodoru na godzinę, zużywając przy tym nie więcej niż 50 kWh na każdy kilogram paliwa.

Czytaj też: Wodorowe auta już są – teraz czas na samoloty. Azjatycka potęga sięga po niesłychane środki

Co więcej, twórcy wynalazku dodają, że elektrolizer jest dostosowany do bycia zasilanym z energii odnawialnej dostarczanej w sposób nieregularny (np. z turbin wiatrowych). Tym samym produkcja wodoru nie będzie generowała żadnego śladu węglowego, a takie paliwo możemy uznać za w pełni ekologiczne i zielone. Rozwój elektrolizerów alkalicznych nie byłby jednak możliwy bez wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej. W ramach programu Hy2Tech firma Nordex Electrolyzers uzyskała dofinansowanie do badań w wysokości 12 milionów euro.